دومین شماره از مجموعه "گزارش راهبرد" با عنوان "کالبد شکافی برجام" منتشر شد

شنبه 1398/05/05 - 09:59 asatid-ghadiri
دبیرخانه شورای راهبردی سازمان بسیج اساتید کشور اعلام کرد

دومین شماره از مجموعه "گزارش راهبرد" با عنوان "کالبد شکافی برجام" منتشر شد

دبیرخانه شورای راهبردی سازمان بسیج اساتید کشور با انتشار دومین شماره از مجموعه "گزارش راهبرد" با عنوان «کالبد شکافی برجام» به مرور و آسیب شناسی مذاکرات منجر به امضای توافقنامه برجام شد، پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، همزمان با چهارمین سالگرد امضای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام و پایان مهلت 60 روزه ایران به اروپا، دبیرخانه شورای راهبردی بسیج اساتید ضمن مروری بر مهم‌ترین رخدادهای منجر به امضای این توافقنامه، به برخی از مهم‌ترین خطاهای تیم مذاکره کننده ایران در دولت یازدهم و اعتماد نابجا به غرب اشاره و راهبردهای خود را برای درس آموزی از آن در اختیار خوانندگان قرار داده است.

 

در این متن با اشاره به وضعیت داخلی ایران و اوضاع منطقه در شرایط آن مقطع زمانی و نیز چهار دوره انجام مذاکرات در دولت‌­های اصلاحات، عدالت و تدبیر و امید با غرب و کارشکنی و دورویی آنان در مذاکرات با ایران آمده است:

 

"برجام اپيزود چهارم از مجموعه مذاكرات ايران و غرب بود. اپيزود اول به كارگرداني خود آقاي روحاني و در دولت دوم اصلاحات آغاز شد. آنجا كه سه كشور اروپايي (انگليس - فرانسه - آلمان) عليرغم امضاء بيانيه سعدآباد و سلب حق داشتن حتي سانتريفيوژهاي تحقيقاتي از ايران، زير ميز زده و به وعده­‌هاي خود در بيانيه عمل نكردند.

 

اپيزود دوم اين ماجرا از روي كارآمدن دولت نهم و دبيري لاريجاني بر شوراي عالي امنيت ملي رقم خورد. اين مذاكرات كه با مداليته شناخته شد، پس از اختلاف او با رئيس دولت پايان يافته و جليلي جايگزين او در مذاكرات شد.

 

اپيزود سوم، بخش مهمي از مذاكرات هسته‌­اي ايران و غرب را به خود اختصاص داده است، هم به خاطر شخصيت و سياست­‌هاي ضدّ غربي و مواضع ضدّ صهيونيستي احمدي‌­نژاد در صحنه بين‌­الملل، هم پيشرفت­‌هاي هسته‌­اي ايران ازجمله دست يافتن به فنّاوري غني‌­سازي ٢٠ درصد و خلع سلاح غربي­‌ها در فشار به ايران و هم نوع مذاكرات جليلي با اروپايي­‌ها.

 

اکنون چهار سال از امضاء برجام مي­گذرد. ايران به همه تعهدات خود دفعتاً و به فوريت ممكن عمل كرد. طرف آمريكايي از برجام خارج شده است. اروپايي­‌ها امروز و فردا مي­كنند نه براي اجراي تام و تمام تعهداتشان، بلكه براي راه­‌اندازي سيستمي مالي براي دلخوشي و سرگرمي ايران كه از اروپايي­‌ها نااميد نشده و همچنان در برجام باقي بماند. برجام به اينستكس فروكاسته شده و سعي در مساوي‌­انگاري اين دو است."

 

در ادامه با اشاره به پانزده خطای راهبردی تیم مذاکره کننده ایرانی و خدعه هایی که دولت های غربی و به ویژه آمریکا با سوء استفاده از تعجیل دولت یازدهم برای امضای توافقنامه با غرب، به عمده ترین دلایل شکست بازیِ برجام پرداخته شده است.

 

دبیرخانه شورای راهبردی بسیج اساتید در پایان با اذعان به اینکه مذاکره از حیث هستی شناسی، معرفت شناسی، انسان شناسی و ارزش شناسی خالی از ارزش نبوده و ازسوی دیگر وجود قوه حکمت در رهبری های داهیانه حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدّ ظله) در نسبت با نظام سلطه جهانی قابل انکار نبوده و مذاکره با آمریکای جنایتکار و پیمان شکن ره آموز منفعت برای جمهوری اسلامی و ملّت کهن ایران نخواهد بود، شرایط شکل گیری یک مذاکره مطلوب را برشمرده و لزوم طراحی مسیر آینده بر اساس تجربیات گذشته را یادآور شده است.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)