حضور روحانیت در عرصه جهاد و مبارزه استمرار انقلاب اسلامی را تضمین می‌کند

شنبه 1401/03/07 - 15:45 asatid
حسین عبداللهی فر به مناسبت کنگره ۴۰۰۰ شهید روحانی تبیین کرد؛

حضور روحانیت در عرصه جهاد و مبارزه استمرار انقلاب اسلامی را تضمین می‌کند

حسین عبداللهی‌فر معاون بررسی و گفتمان‌سازی سازمان بسیج اساتید کشور به مناسبت برگزاری کنگره ۴۰۰۰ شهید روحانی به تبیین ارزش مضاعف شهادت روحانیت پرداخت.

به گزارش مرکز رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج (ناب)، حسین عبداللهی‌فر معاون بررسی و گفتمان‌سازی سازمان بسیج اساتید کشور در کنگره بزرگداشت ۴۰۰۰ شهید روحانی که  چهارم خردادماه 1401، در مصلی شهر مقدس قم با حضور شخصیت‌های کشوری، لشگری، علما، روحانیون و مردم قم برگزار شد، عنوان کرد: «خود شهادت، ارزش است؛ توأم شدنش با روحانیّت و حضور علمی و دینی و مانند اینها، یک ارزش مضاعف است.» رهبر معظم انقلاب اسلامی این تعبیر مهم در باره عظمت شهادت روحانیت معزز را در کنگره شهدای روحانی قم که در سال 98 برگزار شده بود، بیان فرمودند. در تبیین «ارزش مضاعف شهادت روحانیت» ادله بسیاری قابل اقامه می باشد که از جمله آنها می توان به  برخی موارد اشاره کرد. از جمله آن که شهادت روحانیت نشانه حضور در میدان جهاد و مبارزه است. هنگامی توفیق شهادت نصیب فردی می شود که در میدان مبارزه و جهاد حضور داشته باشد. چون شهادت به تعبیر مقام معظم رهبری جزو لوازم مجاهدت است؛ کسی که مجاهدت می‌کند و در راه مجاهدت به قتل می‌رسد، شهید است. لذا وقتی یک روحانی شهید می شود معنایش این است که روحانیّت در عرصه‌ی مبارزه و میدان مبارزه حضور جدّی و گسترده داشته و دارد. اهمیت حضور روحانیت در میدان مبارزه و مجاهدت به این خاطر است که در دوره‌هایی از تاریخ شاهد حضور کمرنگ روحانیت در این عرصه بوده ایم و این مشکل علاوه بر زیان و ضرری که برای اسلام و مسلمین داشته و سبب سیطره دشمنان دین و دشمنان استقلال و دشمنان خارجی و مستبدّین و مستعمرین گردیده، به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به خود روحانیت ضربه زده است. 


وی افزود: هرگاه روحانیت مبارزه کرده سربلنده شده است. به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی هرگاه روحانیّت در میدان مبارزه وارد شده و در مقابل دشمنی دشمنان دین و دشمنان اسلام سینه سپر کرده است، سربلند و سرافراز بوده ولو اینکه به قتل رسیده باشد.  در این رابطه می توان به ماجرای تحریم تنباکو توسط مرحوم میرزای بزرگ، قیام شیخ حبوبی در مقابله با انگلیسی ها در عراق، مجاهدت مولانا محمدعلی در هند، ایستادگی ملاعلی کنی در مقابل وادادگی شاهان قاجار، مقاومت موسوی لاری در جنوب ایران، نهضت مشروطه خواهی مرحوم فضل الله نوری، ایستادگی مرحوم سید حسن مدرس در مقابل رضاخان، مجاهدت آیت الله کاشانی در برابر انگلیس، قیام حضرت امام(ره) علیه شرق و غرب و ده ها عالم دینی که در کنار این بزرگوار علیه رژیم طاغوت جانفشانی کردند، اشاره کرد. 

معاون بررسی و گفتمان‌سازی سازمان بسیج اساتید کشور با اشاره به افزایش حضور روحانیت به برکت انقلاب اسلامی عنوان کرد: قیام حضرت امام(ره) علیه استکبار و استبداد بویژه پیروزی انقلاب اسلامی سبب وسیع تر شدن دایره حضور روحانیت در میدان جهاد و مبارزه علیه غرب و شرق گردیده که از موجبات اصلی آن بطلان نظریه جعلی جدایی دین از سیاست می باشد. نگاهی به آمار شهدای روحانی در تاریخ معاصر ایران بیانگر این واقعیت است. در حالیکه تعداد کل شهدای روحانیت از عصر مشروطه (۱۲۷۵) تا وقوع انقلاب اسلامی (۱۳۵۷) ۵۷ نفر و از پانزده خرداد 42 به۴۰ نفر می رسد، تعداد شهدایی که روحانیت معظم در دوران دفاع مقدس تقدیم اسلام نموده به بیش از ۳۶00  نفر می رسد. این رقم به نسبت سایر اقشار جامعه بیش از شش برابر می باشد.

وی در ادامه پیروزی انقلاب اسلامی را مدیون خون شهدای روحانیت دانسته و افزود: بدون تردید اگر روحانیت وارد صحنه مبارزه با رژیم پهلوی نمی شد و پیشگام انقلابیون نمی شد، سایر اقشار مردم وارد میدان مبارزه با پهلوی نمی شدند. چراکه هم به درستی راه آنها یقین داشته و هم به ثبات و ادامه مبارزه یقین پیدا می کردند. لذا حضور روحانیت سبب همراهی ملت شد و انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند. مقام معظم رهبری این واقعیت را چنین تبیین می فرمایند: «این را هم مسلّم باید بدانیم که اگر در مبارزات اخیر یعنی مبارزاتی که منتهی شد به تشکیل نظام جمهوری اسلامی و انقلاب، روحانیّت وارد نمیشد، این اتّفاق هرگز نمی‌افتاد.» 


عبدالهی‌فر در پایان بیان کرد: حضور روحانیت در عرصه مبارزه ضامن بقاء انقلاب اسلامی است. بر اساس قاعده «علت موجده هر چیز علت مبقیه آن نیز می باشد» حضور روحانیت در عرصه جهاد و مبارزه استمرار انقلاب اسلامی را تضمین می کند. حضوری که خون 38 شهید روحانی مدافع حرم و 111 شهیدانی که با گلوله های خباثت آمیز عوامل ضد انقلاب و گروهک تروریستی به شهادت رسیده اند، آنرا امضاء نموده و در واقع بقاء و داوم نهضت امام(ره) را گواهی نموده اند.

انتهای پیام/

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)