هر استاد با جریان‌سازی سیاسی و سیاستی یک ستاد انتخاباتی برای مشارکت حداکثری باشد

چهارشنبه 1400/03/19 - 13:14 asatid
معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج اساتید کشور:

هر استاد با جریان‌سازی سیاسی و سیاستی یک ستاد انتخاباتی برای مشارکت حداکثری باشد

استان آذربایجان شرقی در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و دارای موقعیت ممتاز جغرافیایی به‌عنوان چهار راه ارتباطی ایران و اروپا است، بنابراین همه مسایل و مشکلات کنونی آن با توجه سیاستگذاران و مدیران ملی و استانی به این ظرفیت‌های بی‌­نظیر و مزیت‌شناسی درون استانی قابل حل است.

به گزارش مرکز رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج (ناب)، سازمان بسیج اساتید استان آذربایجان شرقی با همکاری کانون بسیج اساتید دانشگاه پیام نور و سازمان بسیج دانشجویی این استان، وبینار «دولت سیزدهم، دولت کارآمد در تراز گام دوم انقلاب» را با حضور استادان و نخبگان دانشگاهی آن استان برگزار کرد.

 در ابتدای این نشست، وحید آرایی معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج اساتید دانشگاه­‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به بیان ابعاد حقوقی، سیاسی و دینی اهمیت مشارکت در انتخابات پرداخت و گفت: بعد حقوقی نمایانگر حق ملت ایران در اداره امور کشور مبتنی بر اصول قانون اساسی، بعد سیاسی حاکی از آگاهی و شعور سیاسی مردم و حساسیت آنان نسبت به تعیین سرنوشت سیاسی خود که باعث انسجام، اقتدار ملی و صلابت سیاسی کشور می­‌شود و بعد دینی نیز به نقش مردم در جامعه اسلامی اشاره دارد و از آنجا که اساس نظام مبتنی بر مردم سالاری دینی است، مردم سالاری بدون توجه به احکام و مقررات اسلامی معنایی ندارد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مشارکت در انتخابات و دعوت همگان به شرکت در انتخابات یک وظیفه همگانی است، گفت: رسالت اصلی نهضت استادی در سویه انتخابات، مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح است و هر استاد باید یک ستاد انتخاباتی برای مشارکت حداکثری باشد. در این خصوص استادان باید نقش مهمی در جریان­‌سازی سیاسی (تقویت بصیرت و بینش درست سیاسی مبتنی بر آرمان­‌ها و اصول انقلاب اسلامی) و جریان­‌سازی سیاستی (اجتماعی شدن علم یعنی احصای نظام مسایل و تولید محتوا و بسته سیاستی در سطوح ملی تا محلی مبتنی بر نیازها و اولویت­‌های نظام اسلامی) ایفا کنند.  

 عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با تأکید بر اینکه نهضت استادی بسیج یک جریان و حزب سیاسی نیست بلکه جریان فراگیر متعلق به همه مردم است، گفت: پیشران­‌های توسعه هر استان باید به دست اساتید مسأله­‌محور شناسایی و تبدیل به مطالبه عمومی شود و برای ایجاد این رسوب اجتماعی، ورود به خط مقدم یعنی کف جامعه به منظور احصای نیازهای اساسی و اولویت‌­دار و مطالبه آن از قوه مجریه ضرورت دارد.

آرایی با اشاره به ضرورت مسأله‌­شناسی و مسأله‌­یابی درست برای تصمیم­‌گیری صحیح در فرایند سیاستگذاری، تأکید کرد: زمانی می‌­توانیم مسایل عمومی جامعه را وارد دستورکار رسمی سیاستگذاری نماییم که آگاهی بخشی و گفتمان سازی سیاستی در مردم ایجاد و تقویت شود که البته نقش استادان در این زمینه بی­‌بدیل است.          

این استاد دانشگاه در ادامه به اهمیت و جایگاه استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت:  این استان در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و دارای موقعیت ممتاز جغرافیایی به‌عنوان چهار راه ارتباطی ایران و اروپا است. بنابراین، همه مسایل و مشکلات کنونی استان با توجه سیاستگذاران و مدیران ملی و استانی به این ظرفیت­‌های بی‌­نظیر و مزیت‌­شناسی درون استانی قابل حل است.

معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج اساتید کشور سپس به برخی ظرفیت­‌ها و مزیت­‌های استانی اشاره کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی در بخش صنعت دارای  بیش از 50 هزار واحد صنعتی فعال، است وهمچنین از جمله‌ مزیت‌های آن می‌توان به وجود منطقه آزاد تجاری ارس و بیش از 50 شهرک و ناحیه صنعتی اشاره کرد.  در بخش معدن  این استان دارای  بیش از 8 میلیارد تن ذخایر معدنی از جمله معدن کانسار مس سونگون است،

وی افزود: در بخش کشاورزی وجود بیش از 414 هزار هکتار اراضی آبی و 807 هزار هکتار اراضی دیمی را می‌توان نام برد و در بخش حمل و نقل  راه­‌آهن باری و مسافری متصل به ترکیه، ارمنستان و نخجوان از جمله موارد قابل توجه است.

این استاد دانشگاه در پایان ضمن اشاره به ظرفیت‌های بخش گردشگری،  گفت: این استان در بخش گردشگری دارای توانمندی‌­های گسترده­‌ای است و مضافاً اینکه از بزرگترین پایگاه‌­های تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی در کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)