بازدید جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران از نمایشگاه دستاوردهای هوافضا

شنبه 1402/07/08 - 14:18 asatid
در قالب اردوی راهیان علم و پیشرفت صورت گرفت؛

بازدید جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران از نمایشگاه دستاوردهای هوافضا

جمعی از اساتید دانشگاه‌های تهران در قالب اردوی راهیان علم و پیشرفت از نمایشگاه دستاوردهای هوافضا بازدید کردند.

به گزارش سرویس اساتید خبرگزاری بسیج، در آستانه هفته دفاع مقدس و به منظور آشنایی اساتید بسیجی با پیشرفت‌های سازمان هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسللامی  328 نفر از اساتید دانشگاه‌های تهران در قالب اردوی راهیان علم و پیشرفت از نمایشگاه دستاوردهای هوافضا بازدید کردند.

 دراین بازدید سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جمع اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران با اشاره به روند پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف گفت: اگر بخواهیم در بقیه حوزه‌ها مثل حوزه دفاعی جلو برویم باید مسئولین ما خطر پذیر باشند و بایستی از مدیرانی که سه شاخصه معتقد، انقلابی و کارآمد را دارند استفاده و حمایت کنند. 

وی در ادامه افزود: امروزه کشور ما در مسیر خوب و درستی افتاده و ریل گذاری درستی انجام شده است و حرکت دولت رو به جلو است، که در حال حاضر شاهد آن هستیم، طوری که دولت قبلی داشت به سمت غرب حرکت می کرد و هر چه سرعت پیدا میکرد بیشتر به غرب نزدیک می شد ، ولی امروز مسیر درست و خوب است و ما میخواهیم که سرعت در این مسیر بیشتر بشود.

بازدید جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران از نمایشگاه دستاوردهای هوافضا

سردار سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی زاده گفت: هر چند نبض صنعت کشور خوب است ، قبلاً در هر شهرک صنعتی می رفتیم اکثر شرکت ها و کارخانه ها تعطیل بودند، ولی امروز اینگونه نیست . بایستی همه اقشار برای حرکت در مسیر پیشرفت مثل صنعت دفاعی در همه ی حوزه ها پای کار بیایند.

وی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام هفته دفاع مقدس وگرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای جنگ تحمیلی گفت: با توجه به اینکه اصولاً جنگ چیز بدی است و هر جنگی کشتن و کشته شدن، اسارت، جراحت، خرابی، عقب افتادن و از بین رفتن زیر ساخت های کشورها را به همراه دارد و به خودی خود چیز خوبی نیست و هیچ کس از آن استقبال نمی کند . اما ما شاهد بودیم که از همان روزهای اول، امام راحل این جنگ را یک نعمت برشمردند و در ادامه با تعابیر مختلف می بینیم که مقام معظم رهبری نیز به نیکی از دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی یاد می کنند و آن را گنج می دانند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه صحبتهای خود با طرح این پرسش که چرا جنگ نعمت است، بیان داشت: دستاورد های این جنگ هشت ساله نه تنها  برای ملت ایران، بلکه حتی برای اسلام و برای منطقه بسیار زیاد بوده است.

وی افزود: اگر نکات مهم  جنگ تحمیلی را بخواهیم برشماری کنیم، اولین مسئله این است که این جنگ همانطور که امام راحل (ره) فرمودند یک دانشگاه انسان سازی بود ، واقعا انقلاب ما اسلامی بود ولی عمق نفوذ اسلام و ارزش های اسلامی در جامعه ما تا قبل از جنگ یک پوسته خیلی نازک بود و خیلی اثر عمیقی نداشت،  بلکه در طول جنگ این اتفاق افتاد و ارزش های اسلامی مانند ایثار وشهادت عمق پیدا کرده و نهادینه شد و در طول این جنگ مدیران و انسان های بسیار زیادی ساخته شده اند.

بازدید جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران از نمایشگاه دستاوردهای هوافضا

سردار حاجی زاده گفت: وقتی ما میخواهیم برای نسل جوان الگو و شاخص معرفی کنیم ، در دوران دفاع مقدس الگو ها و قهرمانان بزرگی را داریم. از یک نوجوان سیزده ساله و دختران نوجوان گرفته تا امیران و سردارانی که کارهای بزرگی کرده اند. ما از همه اقشار ، تعداد زیادی قهرمان و الگو داریم و این یعنی هشت سال دفاع مقدس خروجی داشته است و مصادیق آن وجود دارد و نیازی به قهرمانان افسانه ای که بعضی از کشورها، قهرمان سازی می کنند نداریم، آنها تاریخ ندارند، قهرمان ندارند، هالیوودی می‌سازند، ولی الحمدالله در کشور ما قهرمان زیاد است.

وی در ادامه پاسخ به سوال چرا جنگ تحمیلی نعمت بود تصریح کرد : بیمه شدن امنیت کشور چیزی بود که در ۸ سال دفاع مقدس اتفاق افتاد، یعنی ما اگر درگیر آن جنگ هشت ساله نبودیم در ادامه درگیر جنگ های بزرگ و برق آسا می شدیم . این هشت سال در واقع به نحوی رقم  خورد که باعث شد بخش بخش این کشور ساخته شود و در همه ی حوزه ها اعم از زیر ساختی ، تسلیحاتی ، کارهای دانش بنیان و ... رشد داشته باشیم و در مدت کمتر از هشت سال این ها ثمره داد و به بار نشست و بعد از جنگ هم ادامه پیدا کرد.

وی در ادامه گفت: اگر جنگ تحمیلی اتفاق نمی افتاد، بعد از دفاع مقدس ما شاهد جنگهای متعددی در منطقه بودیم که می توانست هر کدام از این جنگ ها کشورما را درگیر خود کند و اتفاقات بدتری برای ما بیفتد.

بازدید جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران از نمایشگاه دستاوردهای هوافضا

وی تصریح کرد: زمانی صحبت بود که ما قدرتی هستیم در تراز منطقه ای، ما از آن روزها عبور کردیم .امروزه ما در بعضی قسمت ها در حد جهانی هستیم، یعنی قدرت ایران در جهان مطرح است، که این موضوع هم حاصل تلاش نیروهای ارزشی، فداکار و متخصص است، و هم پیشرفت در حوزه تسلیحات می باشد . ابزار وتجهیزات هم برای کار لازم است، یعنی اگر ابزار پیشرفته در اختیار نیروی ایثار گر شهادت طلب باشد ، این نیرو غوغا می کند و موفقیت های بزرگی را رقم می‌زند.

سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ما در زمان جنگ و شرایط جنگی با دشمن فاصله زیادی داشتیم. دشمنان ما در حوزه های نظامی خیلی از ما برتر بودند، ولی در این فاصله ی کوتاه به لطف خدا ، با کار جهادی و شبانه روزی نیروهای متخصص داخلی، امروز نه تنها به دشمن رسیده ایم، بلکه چند سالی است که از آن ها هم عبور کرده ایم و آنها دیگر در حوزه آفندی نیستند ، بلکه در موضع پدافند قرار گرفته اند، و این بخاطر بهره گیری از فرهنگ و ارزشهای دوران دفاع مقدس است.

سردار امیر علی حاجی زاده گفت : قبلاً آنها در منطقه و خلیج فارس رزمایش های آفندی برگزار می کردند، یعنی نوع هجوم و حمله را شبیه سازی می کردند، اما امروزه اگر اخبار را رصد کنید می بینید که رزمایش های آنها دفاعی یا پدافندی است، واروپا هم به دفاع روی آورده است؛ یعنی احساس کرده اند در حوزه دفاعی مشکل دارند ؛ قبلاً آنقدر مطمئن بودند که حتی در پایگاه هایشان سیستم های پدافندی و حتی پدافند غیر عامل هم مستقر نمی کردند . اما حالا به فکر دفاع و ضعف های دفاعی خودشان هستند.

وی ادامه داد: بعداز زدن عین الاسد و گلوبال هاوک آمریکایی، اخیرا آمریکایی ها در منطقه سیستم های پدافندی مستقر کردند، و در رزمایش های همین چند وقت پیش هم حتی سیستم های پدافندی را برای مقابله با پهپاد ها، موشک های بالستیک و کروزها آزمایش کردند ، چون می دانند در مقابل این ها آسیب پذیر هستند.

امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: این مسیر رشد و پیشرفت در حوزه های دفاعی همچنان ادامه دارد، و با گذشت زمان، مثل قطاری که در ریل افتاده و در حال حرکت است ، رفته رفته سرعت می گیرد ؛ ما قبلاً در دهه اول و دوم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اصلا دسترسی به نیروهای متخصص و تحصیل کرده و فنی نداشتیم، و دست ما بسته بود. الان  با یک اقیانوسی از نیروهای متخصص ، نخبه و باسواد روبرو هستیم؛ وضع کشور در حوزه صنعت دفاعی و نظامی در شرایط بسیار ممتازی در جهان قرار دارد.

وی گفت: این الگویی که در مجموعه های نظامی  به ویژه در نیروی هوافضا به آن عمل شد یک الگوی جدید است ، کاری که به صورت طبیعی در دنیا در ده یا پانزده سال از مرحله تحقیق به مرحله سرانجام و نتیجه می رسد ، در نیروی هوافضای سپاه در دو یا سه سال انجام می شود، چون الگوی ما متفاوت با جهان است .

وی افزود: ما از مثلثی با سه ضلع تحقیقات ، تولید و عملیات که دائما باید با هم در ارتباط باشند، استفاده می کنیم . یعنی عملیات بگوید چه میخواهد و آنچه که ساخته می شود مورد آزمایش قرار گرفته و بازخورد آن مشخص شود، بخش تحقیقات کار تحقیقاتی مواردی که خواسته شده است را انجام بدهد و بخش تولید، نمونه سازی اولیه را انجام بدهد که این چرخه در نیروی هوافضا در حال انجام است.

سردار حاجی زاده  گفت: امروز نه در یک حوزه بلکه در همه حوزه ها به جایگاه برتر رسیده ایم و صدای فرماندهان و کشورهای غربی را می شنوید که می گویند: ما از موشک های بالستیک و نقطه زن ایران ، پهپاد های ایرانی و کروزهای ایرانی نگرانیم.

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پایان گفت : این روزها باید به ملت با بصیرت ایران تبریک گفت که در این فراخوان های سالروز ۲۵ شهریور که دشمن به این فراخوان ها امید بسته بود ، هیچ اتفاقی نیافتاد و پیروز میدان ، مردم بودند ؛ حتی آن نفرات حداقلی قبلی هم  به میدان نیامدند و نشان دهنده این است که عمق بصیرت مردم بسیار زیاد شده که خیلی ارزشمند می باشد.

انتهای پیام/

منبع: برنا

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.