نشست مجازی با عنوان «استاد در تراز تمدن نوین اسلامی»

دوشنبه 1400/02/13 - 14:05 asatid
به مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری برگزار شد:

نشست مجازی با عنوان «استاد در تراز تمدن نوین اسلامی»

عبدالحسین خسروپناه : همه اقشار جامعه در تمدن‌سازی دارای نقش هستند، اما نقش معلم و استاد در تمدن‌سازی بسیار ویژه است.

به گزارش مرکز رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج (ناب)، سازمان بسیج اساتید هرمزگان به مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت متفکر شهید استاد مطهری، روز معلم و گرامیداشت مقام استاد  نشست مجازی را با موضوع «استاد در تراز تمدن نوین اسلامی» با سخنرانی عبدالحسین خسروپناه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس برگزار کرد.

در ابتدای این نشست احسان کامرانی مسوول سازمان بسیج اساتید استان هرمزگان ضمن تسلیت ایام ضربت خوردن مولای متقیان امیرالمومنین علی علیه السلام به عظمت شب قدر اشاره و تاکید داشت: باید از فرصت شب‌های قدر به بهترین حالت بهره گرفت و این فرصت ویژه را باید غنیمت شمرد.

وی در ادامه ضمن گرامیداشت سالروز شهادت متفکر و فیلسوف شهید استاد مطهری، این روز را به معلمان و اساتید تبریک گفته و تاکید کرد: اساتید نسبت به مسائل کشور حساس باشند و در راستای احصای راهکارهای برون رفت از مشکلات ایفای نقش نمایند. اساتید و فرهیختگان جامعه در این برهه حساس از تاریخ می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور که بسیار هم گسترده و غنی است آینده روشنی مبتنی بر واقعیات را برای ملت ایران رقم بزنند.

در ادامه این نشست عبدالحسین خسروپناه ضمن گرامیداشت سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و روز معلم به تبیین و تشریح معلمِ در تراز تمدن نوین اسلامی پرداخت.

نشست مجازی با عنوان «استاد در تراز تمدن نوین اسلامی»

خسروپناه گفت: اصطلاح تمدن نوین اسلامی را مقام معظم رهبری قبل از انقلاب مطرح کرده و در خصوص آن توضیح دادند. در ضمن حضرت امام خمینی (ره) نیز در همین خصوص بحث‌های جامع و مفصلی دارند.

وی در خصوص تمدن نوین اسلامی بیان داشت: مجموعه دستاوردهای نرم افزاری و سخت افزاری پیشرفته تاثیرگذار بر جوامع دارای این سه رکن است؛ 1) مجموعه دستاوردهای سخت افزاری و نرم افزاری شامل علوم، صنایع، ساختارها، قوانین و ... 2) پیشرفته؛ یعنی ناظر به تحولات زمان و 3) تاثیرگذار بر جوامع دیگر. که همه این موارد بایستی مبتنی بر توحید و حکمت باشد و این معنای اسلامی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش مردم در نظام اسلامی گفت: همه اقشار جامعه در تمدن سازی و یا تمدن سوزی دارای نقش هستند؛ پزشکان، کارمندان، کارگران، محقق و پژوهشگران، معلمان، اساتید و سایر اقشار. اما نقش معلم و استاد در تمدن سازی بسیار ویژه است  چراکه دستاوردهای سخت افزاری و نرم افزاری تمدن توسط آن ها محقق می‌شود. اساتید و معلمان با ویژگی‌های خاص خود به ویژه مرجعیتی که در جامعه دارند می‌توانند تمدن‌ساز باشند. اگر این قشر فرهیخته به جایگاهی برسد که نقش تمدن‌سازی خود را ایفا کند مابقی اقشار نیز با آن‌ها همراه خواهند شد.

وی در ادامه ویژگی‌های معلم و استاد در تراز تمدن نوین اسلامی را اینگونه برشمرد: 1) موحد بودن (رکن اول؛ توحید واقعی است. اساتید و معلمان باید موحد باشند تا سازندگی آن ها منجر به ویرانگری نشود. انسان محور اصلی تمدن است بر پایه و محور توحیدی). 2) ویژگی و رکن دوم کاربست و به کارگیری همه ابزار معرفت است شامل؛ حس، قلب، عقل و وحی (تمدن سازی نیازمند همه ابزار معرفت است). 3) اولوالالباب بودن (عقل 4 کارکرد دارد؛ عقل نظری(درک هست و نیست ها)، عقل عملی (استنتاج باید و نبایدها)، عقل معاش (تدبیرگرایی و برنامه ریزی) و عقل معاد (عقل آخرت اندیش)، اکثر انسان ها یک یا دو کارکرد عقل را دارند اما انسانی که هر چهار کارکرد عقل را دارد قرآن اشاره می کند به اولوالالباب). 4) حکمت (حکمت از اولوالالباب به دست می آید و خیر کثیر به همراه دارد، کسی که حکمت دارد از 4 کارکرد عقل، حواس، قلب و وحی و کتاب نیز بهره خواهد برد). 5) اهل استماع و بهره گیری از برترین سخنان و مطالب است و بهترین ها را دریافت می کند.

 خسروپناه بیان داشت: برای تحقق این 5 ویژگی استاد تراز تمدن نوین اسلامی باید به این سه راهبرد توجه ویژه شود، 1) حکمرانی علم 2) ساختارهای دانشگاه و حوزه ها علم محور باشد و 3) مدیریت جهادی.

گفتنی است در پایان این نشست، خسروپناه به سوالات اساتید  پاسخ داد.  

انتهای پیام/

 

نویسنده :
دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج هرمزگان

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)