توسط معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور؛

نوزدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد

نوزدهمین شماره نشریه تحلیلی "بصائر" ویژه اساتید شبکه ملی قدرت نرم، هفته اول تیرماه ۹۹ منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، نوزدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر ویژه اساتید شبکه ملی قدرت نرم و به همت معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور هفته اول تیرماه منتشر شد.

 

در بخشی از نوشتار این نشریه تحلیلی چنین آمده است:

 

وضعیت اقلیت سیاه‌پوست در آمریکا

 

سیاه‌پوستان در حدود ۱۳ % جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند که با توجه به جمعیت ۳۳۰ میلیونی این کشور، تعداد آنها در حدود ۴۰ میلیون نفر می‌باشد. از این تعداد، حدود ۵/۴ میلیون نفر مهاجر، ۸۳ % مسیحی و در دسته‌بندی‌های سیاسی، حدود ۸۶ % آنها طرفدار حزب دموکرات می‌باشند.

 

به لحاظ تاریخی، اولین برده‌های سیاه‌پوست در حدود ۴۰۰ سال پیش توسط تجار پرتغالی وارد خاک آمریکا شدند و با افزایش سطح زمین‌های کشاورزی، تعداد بردگان هم، بویژه در ایالت‌های جنوبی آمریکا افزایش پیدا کرد؛ زیرا ایالت‌های شمالی آمریکا بیشتر صنعتی بودند و ایالت‌های جنوبی بیشتر در زمینه کشاورزی مانند تولید نیشکر و پنبه فعال بودند. با افزایش تولید محصولات صنعتی در ایالات شمالی و مازاد تولید، سران این ایالات تصمیم گرفتند که زمینه صادرات این محصولات را به ایالات جنوبی فراهم کنند که با مقاومت این ایالات روبرو شدند. به همین دلیل، ایالات شمالی تحت عنوان مقابله با برده‌داری و آزادی بردگان، جنگ‌هایی را علیه ایالات جنوبی از سال ۱۸۶۱ آغاز کردند که به «جنگ‌های انفعال» معروف شد و تا سال ۱۸۶۵ ادامه یافت که در جریان آن، نزدیک به یک میلیون نفر کشته شدند.  در نهایت، ایالت‌های جنوبی شکست خوردند و متعهد شدند در مقابل لغو کامل قوانین برده‌داری، از کمک‌های مالی ایالت‌های شمالی برخوردار شوند.

 

با این وجود، در سال‌های بعد برده‌داری به شکل نوین خود ادامه یافت و تبعیض نژادی به بدترین شکل خود در جامعه آمریکا گسترش و نفوذ یافت، به گونه‌ای که حتی در ارائه خدمات اولیه هم این تبعیض نژادی وجود داشت مانند؛ مدارس جداگانه، دانشگاه‌های جداگانه و حتی آبخوری و سرویس‌های بهداشتی سیاه‌پوستان از سفیدپوستان جدا بود و در استخدام اولویت با سفیدپوستان بود. این وضعیت تا دهه ۵۰ میلادی ادامه داشت تا اینکه در این سال‌ها اعتراضات سیاه‌پوستان به شکل گسترده و منظمی افزایش یافت و تحت رهبری شخصیت‌هایی مانند «مارتین لوتر کینگ» و «مالکوم ایکس»، دولت آمریکا مجبور شد در سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۶۸ قوانین برابری نژاد سفید و سیاه را اعلام کند. هر چند این مصوبات به حذف فیزیکی رهبران این جنبش منجر شد. نکته مهم در این زمینه آن است که علی‌رغم تصویب این قوانین، اما این به معنای پایان تبعیض‌های نژادپرستانه علیه سیاهان در داخل آمریکا نبود، به گونه‌ای که در طول ۵۰ سال گذشته، ۱۰ شورش علیه اقدامات نژادپرستانه در آمریکا رخ داده است که بزرگترین آن در شهر دیترویت در ایالت میشیگان در سال ۱۹۶۷ و شورش سال ۱۹۹۲ در شهر لس آنجلس بوده است...

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.