این مطلب ۴۲ بار خوانده شده
رئیس بسیج اساتید کشور در گفت و گو ویژه شبکه تبرستان:

«عمق فرهنگی انقلاب ۴۰ سالۀ ایران بیشتر از ماشین جنگی آمریکای ۲۴۰ ساله است»

مجتبی زارعی عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی تربیت مدرس در برنامۀ گفت و گوی ویژۀ خبری شبکۀ تبرستان گفت: آمریکا ۲۴۰ سال سن دارد، ۲۲۲ سال عمر خود را در جنگ و تجاوز بوده اما ارزش‌های انقلاب چهل سالۀ ایرانیان عمق و قوام بیشتری در زمینۀ فرهنگی جهان دارد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور مجتبی زارعی که برای خوانش خط سازش- مذاکره در پیشرفت ایران فردا و پیگیری تقویت رویکرد اجتماعی دانشگاه‌­ها و تجلیل از برخی استادان مسأله‌­یاب و ارائه کنندگان راه­ حل در نظام مسائل مازندران به این استان سفر کرده، در شبکۀ محلیِ سیمای تبرستان حضور یافت؛

 

وی در بررسی علل دشمنی آمریکا علیه ایرانیان گفت: برای رسیدن به شناخت جامع از آمریکا در ابتدا باید از نظر عقلی و علمی بر جایگاه ژئوپلتیک ایران در نسبت­‌های مختلف با ایرانیان و بخصوص جوانان و نسل کنونی سخن گفت؛ اگر ندانیم تمام سن و سال آمریکا ۲۴۰ سال است اما ایران به یک اعتبار دارای ۷۰۰۰ سال تاریخ، فرهنگ و تمدن بوده قادر نخواهیم شد تا از عمق رازهای دشمنی این کشور علیه خودمان رمزگشایی کنیم؛ انقلاب اسلامی ایرانیان در منطقه­‌ای به پیروزی رسید که محل تقاطع سه قاره است؛ ۵۰% نفت جهان از همین منطقه به دنیا صادر می‌­شود، تنگۀ هرمز در همین­‌جا قرار دارد، در منابع مهمی مثل نفت و گاز و آهن و مس جزو سرآمدان جهان هستیم؛ پس انقلاب اسلامی ایران که به رفع سلطۀ روس، انگلیس، فرانسه  و بخصوص آمریکا انجامید، ایران استرالیا یا افغانستان نیست، ایران، ایران است و آمریکا از این کشور سوق­‌الجیشی اخراج شد؛ ایران در چنین منطقه‌­ای انقلابی اسلامی و مردم­‌گرا ایجاد کرد که پیامش به صورت طبیعی به تمامی قاره‌­ها گسترش پیدا کرد.

 

دبیر انجمن اسلامی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل ایران در ادامه دربارۀ آمریکا گفت:

جوانان ایران زمین باید به بررسی علمی و عقلی وضعیت شکل­‌گیری ایالات متحدۀ آمریکا بپردازند، شاید جوانان کمتر اطلاع داشته باشند که اساساً کشور آمریکا با جنگ و خونریزی درست شد، انقلاب ایران با فرهنگ و آموزش و تعلیم و تربیت درست شد، اما آمریکا با جنگ‌­های داخلی و خونریزی و مهم‌­تر از همه با اخراج ساکنان بومی این کشور تأسیس شد؛ خوی جنگی و استکباری آمریکایی­‌ها از نطفۀ این کشور نشأت می‌­گیرد، اگر مبنای "چهارم جولای ۱۷۷۶ میلادی"  را برای تشکیل ایالات متحده در نظر بگیریم سن و سال آمریکایی­‌ها ۲۴۲ سال و سه ماه است که این کشور در قرن ۱۹ فقط ۸ سال و در قرن ۲۰ فقط ۱۱ سال را بدون جنگ سپری کرده یعنی ۹۳ درصد عمرش را در جنگ بوده. این کشور اساساً برای جنگیدن تشکیل شده و تجسّم و عینیت یک ماشین جنگی است؛ اگر فرصت بود می­‌توانستیم صدها جنایت و جنگ مهم این رژیم سفاک و خونریز را مرور کنیم.

 

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور دانشگاه‌­ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور، اشغال کشورها و یا حمله و کودتاهای آمریکا علیه مردمان کلمبیا، پاناما، هندوراس، نیکاراگوئه، دومینیکن، کوبا، هائیتی، کاستاریکا، کواتمالا، السالوادور، شیلی، یونان، فیلیپین، لبنان، اکوادور، ویروتریکو، لائوس، گرنادا، سودان، عراق، کویت، لیبی، بحرین، یمن و حملۀ شیمیایی به هیروشیما و ناکازاکی ژاپن را تنها برخی از جنایات ضدّبشری این کشور در صدوهفده سال اخیر برشمرد که باید آن­ها را در کتب درسی دانش­‌آموزان ایرانی و حافظۀ ملّی ایرانیان حفظ کرد.

 

وی افزود: به این دلایل می‌­گویم عمق استراتژیک فرهنگی آمریکای ۲۴۰ ساله از انقلاب ۴۰ سالۀ ایرانیان کمتر است؛ از نظر نشانه شناسی می‌­توانیم توانایی این دو کشور را در این بخش با قتل خاشقچی و اربعین حسینی انقلاب ایران تطبیق دهیم؛ ماشین جنگی- سیاسی آمریکایی­های ۲۴۰ ساله آنقدر بی‌­تحرک است که در ماجرای قتل یک روزنامه‌­نگار به گِل نشسته، اما انقلاب فرهنگی و انسانی الهی ایران میلیون­‌ها قطره را جمع کرد و به یک دریایی از جامعۀ اخلاقی، ایثارگری و غیرمیلیتاریست تبدیل کرد.

 

عضو گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس گفت:

ممکن است شبهه کنند که این کشور اگر این ظلم‌­ها، کشتارها و  تجاوزها را مرتکب شده به ما چه مربوط است؟ 

من حرفم با جوانان است که در این­‌باره باید برای شناخت خود دربارۀ این کشور کم نگذارند؛ به خستگی برخی انقلابیون قدیمی و به محافظه کاری بعضی احزاب و شخصیت‌­ها و یا به آلزایمر سیاسی افراد صاحب­‌نام توجهی نکنند و به جنایت‌­ها و خیانت­‌های آمریکا در نزدیک به ۸۰ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۲۰ توجه کنند.

 

وی گفت: فرماندهی آمریکا در اشغال تهران، طراحی کودتای ۲۸مرداد و دفاع از دیکتاتوری ۲۵ سالۀ پهلوی، تأسیس ساواک، تحمیل کاپیتولاسیون، مشارکت در کشتار ۱۷ شهریور ۵۷، حملۀ نظامی به طبس با ۱۳۲ نفر، حصر اقتصادی از سال ۵۹ و بلوکه کردن اموال ایران، حملۀ نظامی به کشتی ایران، کمک مستقیم به صدام در جنگ علیه ایران، طراحی جنبش‌­های تجزیه‌­طلباه در شمال و جنوب و غرب ایران، حملۀ نظامی به هواپیمای مسافربری ایران و اهدای دو مدال به کاپیتان­ نا و آقای ویلیام راجرز، تحریک همسایگان و تشجیع شورای همکاری خلیج ­فارس، تأسیس القاعده و داعش، اختصاص رسمی ۲۰ میلیون دلار در سال ۷۴ برای کمک به مخالفان جمهوری اسلامی برای براندازی و تا مداخلۀ آشکار در فتنه­‌های سال‌­های ۷۸ و ده سال بعد از آن یعنی در سال ۸۸ از اهم اقدامات این ماشین جنگی و سیاسی و فرهنگی علیه ملّت ایران بوده است.

 

زارعی افزود: ممکن است کسانی از روی جدل و تفنن و با متدی غیرعقلی بدون درنظر گرفتن عمق این فجایع تاریخی بگویند فتنه نامیدن شورش‌­های ۷۸ و ۸۸ نادرست است و این­ها کمک آمریکا برای ارزش‌­های دموکراتیک بود که پاسخ پاسخ ما این است: آیا مرحوم مصدق پاسدار یا بسیجی بود؟ اصلاً آیا مصدق ضدّآمریکایی بود؟ پس چرا بنا به شواهد گستردۀ تاریخی و اعتراف خانم مادلین آلبرایت این دولت ملّی ایران را با کودتا سرنگون کردند و بجای آن دیکتاتوری ۲۵ ساله را در ایران تثبیت کردند؟ چرا وقتی آقای خاتمی در برابر آمریکا کرنش و دلجویی کرد پس از طرح گفت­وگوی تمدن، این کشور که به نظر من مصداق و جرثومۀ ماشین جنگی در جهان است ایرانیان را مرکز و محور شرارت خواندند؟ چرا دولت محترم کنونی برای اشتباه محاسباتی جهت رفع مشکلات دولت به آمریکایی­‌ها پناه برد؟ چرا دولت آمریکا مشاورین آن به این میثاق و عهد لگد زدند و رسماً از آن­ خارج شدند و مشاور این دولت در مقابل دوربین به این میثاق ایرانی­‌ها، اوّل تُف انداخت و سپس آنرا پاره کرد؟

 

آیا این جنگ طلبان قابل اعتمادند؟ آیا این دولت با آن همه تاریخ وحشی‌­گری و تجاوز قابل اعتماد است؟

آیا می­شود سرشت و خوی یک گرگ را تغییر داد؟

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اربعین

در یادداشت دکتر علیرضا معاف،با عنوان "همزمانی خیزش اربعینی شیعیان با دهه چهارم انقلاب اسلامی" آمده است: حرکت عظیم پیاده روی اربعین و نشانه های فراوان ابعاد ظلم ستیزانه آن بهترین دلیل بر کارآمدی فرهنگ صادر شده توسط انقلاب اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، متن یادداشت دکتر علیرضا معاف، عضو هیات علمی دانشگاه شریف به شرح زیر است :

بسمه تعالی

مقدمه

شکل گیری هر تمدنی منوط به ابداع، گسترش و فراگیرسازی گفتمان‌های ویژه آن تمدن است. گفتمان‌هایی که بتوانند در نزاع با گفتمان‌های رقیب پیروز گردیده و همچنین اقبال عمومی را به سمت خود جلب نمایند و در نهایت با فراگیر شدن و تبدیل شدن به خواست‌های عمومی، تمامی ارکان و ساختارها و نظامات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن تمدن را در بربگیرند و چه بسا از نو بسازند.

معرفی اساتید