بیانیه سازمان بسیج اساتید خراسان شمالی به مناسبت یوم الله ۱۳ آبان

دشمنی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ریشه درخوی سلطه جویی نظام استکباری و ماهیت ظلم ستیزی وسلطه ناپذیری انقلاب اسلامی دارد.

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید خراسان شمالی، متن بیانیه اساتید بسیجی  به شرح زیر است:

 

بسمه تعالی

 

الشَّيْطانُ يَعِدُكُمُ‏ الْفَقْرَ وَ يَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشاءِ وَ اللَّهُ يَعِدُكُمْ‏ مَغْفِرَةً مِنْهُ وَ فَضْلاً وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ (بقره ۲۶۸)

شيطان شما را از بينوايى مى‌‏ترساند و به كارهاى زشت وا مى‏‌دارد، در حالى كه خدا شما را به آمرزش خويش و افزونى وعده مى‏‌دهد. خدا گشايش‏‌دهنده و داناست.

 

 بار دیگر در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران شاهد آشکارتر شدن دشمنی ها،جنایت هاو توطئه‌های شیطان بزرگ و استکبار جهانی آمریکای خونخوار علیه ملت‌های مستقل بویژه ملت بزرگ ایران هستیم صف آرایی همه دشمنان انقلاب و ایادی استکبار برای جنگ تمام عیار اقتصادی در طول تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی و حتی در مقیاس جهانی بی سابقه است. بالاترین تحریم اقتصادی یک کشور به شدیدترین صورت قابل تصور از تحریم اقتصادی، توسط رژیم یاغی و ظالم آمریکا علیه منافع و مصالح و حیات مردم غیرتمند و ظلم ستیز ایران رقم خورده است.

 

تحریم‌های سنگین اقتصادی علیه ملت ایران گرچه گذران معیشت را برای بخش‌هایی از مردم دشوار و مشقت بار کرده است و این وضع در ماه‌های اخیر شدت و غلظت زیادی یافته و تکانه‌ها و تنش‌های تهدیدکننده می‌آفریند و بی تردید آمریکا به دنبال وارد کردن شوک دفعی و ویرانگر به اقتصاد ایران است تا مردم در فشار معیشتی غیر قابل تحمل گرفتار شده و به صورت عصبی، انفجاری و هیجانی در برابر کلیت نظام قرار گیرند. واقعیت این است که دشمنی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ریشه درخوی سلطه جویی نظام استکباری وماهیت ظلم‌ ستیزی وسلطه ناپذیری انقلاب اسلامی دارد. مواجهه صحیح با دشمنی جبهه استکبار شرط موفقیت در برون رفت از فشارهای اقتصادی مقطع فعلی است. مهم‌ترین مشخصه دشمن شناسی و درک درست از شرایط موجود کشور دوری کردن از سازو کارهای قبیلهای و محفلی که حاصل ذهنیت‌های اشرافی گرایانه،  سوداگر، راحت طلب، تنبل و بی تحرک و در عین حال غرب گرا و تبعیت از منویات و رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.

بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری راه برون رفت از مشکلات پیش رو باور به جنگ اقتصادی، عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی در همه ابعاد و شفاف سازی نسبت به عملکرد سازمان‌ها و مدیران و تصمیم گیرندگان مختلف  در کشور است.

 

بر این اساس استادان بسیجی خراسان شمالی از بن دندان معتقد هستند که یکی از مهم‌­ترین راهکارهای حل مسائل کشور، التزام اجتماعی و مطالبه عمومی از عملکرد همه قوا، ارگان‌ها و نهادها نسبت به تحقق اقتصاد مقاومتی و «شفافیت همه مسئولین و همه شئون کشور» است.

 

باید روزی فرا برسد تابراساس منطق اسلام ومانند برخی کشورهای جهان، ‌آرا واحکام قضاتِ کشوردرسامانه‌ای با استنادات حقوقی،قضاوتِ پرونده درمعرض نقد همه مردم ونخبگان دانشگاهی قرارگیرد، تا برخوردهای سلیقه‌ای وبدون پشتوانه به چالش کشیده شود والبته ازاقدامات حقوقی متقن،حمایت نخبگانی به عمل آید. اگرعملکرد قوه قضائیه شفاف باشد، طبعاً بسیاری اززحمات وخدمات قضات شریف نیزبه اطلاع مردم خواهدرسید.

 

لازم است همه جلسات، کمیسیون‌ها، تصمیمات، قراردادها، مزایده‌ها، مناقصه‌ها، ریزمخارج دولت، پرداخت‌ها، مجوزها و ... در ساختار دولت (دستگاه‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های دولتی و...) به‌ صورت شفاف و برخط منتشر و امضاهای طلایی، رانت‌های اطلاعاتی و امتیازدهی‌های ویژه در این فرآیند حذف شود.دولت اگر می­‌خواهد به بلیّه حقوق‌های نجومی دچار نشود، باید شفافیت را در همه ارکان خود بپذیرد و سامانه­‌های شفاف پرداخت و دریافت در همه ارکان و وزارتخانه‌ها و ارگان‌ها طراحی شود.

 

این روزها دو تصویر کاملاً متناقض توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برابر ملت عزیز ایران قرارگرفته است. از یک­سو شفافیت آرای نمایندگان که در سراسر جهان جزء اصول لاینفک نظام‌های دموکراتیک بوده و کمترین حق مردم در برابر نمایندگان خود می‌باشد، علیرغم تعداد بالای نمایندگان امضاء کننده در همان مجلس و میان همان نمایندگان رأی نیاورد و نمایندگان، مردم را محرم اطلاع از آرا و عملکرد خود ندانستند؛ اما از سویی دیگر هنگامه جنگ تمام‌عیار اقتصادی،کنوانسیونی که باعث دسترسی سرویس‌های اطلاعاتی دشمن به اطلاعات محرمانه کشور می‌شود، توسط نمایندگان و با ژست شفافیت آرا رأی ‌آورد.

 

با توجه به جایگاه حساس و مؤثر قوه مقننه در ریل‌گذاری برای حرکت کشور و نظارت بر اجرای صحیح و مؤثر قوانین، به اذعان همه کارشناسان کشور نقطه شروع تحول برای حل مسائل به‌صورت ساختاری و پایۀ برخورد با فسادهای موردی و نقطه آغازی که بر پایان بحران عدم مسئولیت‌پذیری در میان مدیران قوای کشور می‌توان یافت، پذیرش مسئولیت عملکرد و شفافیت آرا در کمیسیون‌ها و صحن مجلس توسط نمایندگان مردم است. اگر شفافیت و دانستن حق مردم است، حق دانستن آرا و عملکرد نمایندگان ابتدایی‌ترین خواسته مردم است.

 

امروز " شفافیت" یکی از محوری‌ترین پاسخ‌های دانشگاهیان به مسائل کشور و گفتمان و مطالبه اصلی مردم برای مجلس است و می‌بایست این گفتمان آن‌چنان با کمک اساتید و نخبگان علاقه‌مند در میان مردم به سکه رایج بدل شود تا نمایندگان و مجلس، مبدأ شفافیت برای ایران در همه قوا و ارکان کشور شود.

 

در مجلس شورای اسلامی باید:

 الف) آرا و نظرات نمایندگان در صحن علنی و کمیسیون‌ها به‌صورت شفاف و برخط به اطلاع مردم برسد. 

ب) ساختار اداره مجلس شفاف شده و از حالت سنتی کدخدا منشی خارج شود و کمیسیون‌ها نقش ویژه در اداره مجلس یابند.

 

ج) همه دریافتی‌های نمایندگان مجلس به‌صورت شفاف در سامانه‌ای در معرض عموم قرارگرفته و در صورت عدم گزارش نمایندگان نسبت به هدایا و دریافتی‌ها به خود و بستگان درجه‌ یک خود، جریمه‌های سنگین در نظر گرفته شود.

 

د) عملکرد عمرانی و بودجه‌ای جاری مجلس که با رشد شدید منابع در این سال‌های اخیر مواجه بوده،  به صورت شفاف در اختیار مردم قرارگرفته و نسبت به عملکرد گذشته، تحقیق و تفحص لازم صورت گیرد.

 

هـ) نسبت به اجرای قوانین موجود در حوزه شفافیت، نظارت صورت گیرد و با مواخذه از عدم اجرای آن توسط قوا و همچنین ارائه برخی قوانین موردنیاز کشور، اقدام شود.

 

دانشگاهیان و نخبگان کشور تلاش خواهند نمود تا گفتمان «شفافیت همه مسئولین برای مردم» نهادینه‌ شده و ادبیات شفافیت، نقطه شروعی دوباره برای تحول ساختارهای کشور و حل مسائل نظام باشد.

 

شفافیت، تولید اعتماد می­‌کند و به مردم آرامش می‌­بخشد؛ از شایعه­‌ها و تهمت‌­ها به شکل پیشینی جلوگیری می­‌کند، متخلفان را در فرآیندهای قانونی افشا و رسوا نموده و عدالت طلبی و عدالت خواهی را تبدیل به جریان حاکم بر مدیریت کشور می کند. اشرافیت الیگارشیک و تفرعن قارون‌های ثروت اندوز را در هم میشکند و از اتلاف و اسراف در منابع کشور می­‌کاهد.

 

بسیج اساتید استان خراسان شمالی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.