در دهمين نشست شوراي عالي فرهنگي و اجتماعي سازمان بسیج اساتید کشور مطرح شد:

نقش سواد رسانه‌ای در قامت راهبردی و تاکتیک‌های خنثی‌سازی اخبار و افکار جعلی

کنشگران مجازی در رسانه‌های معاند با نشر اکاذیب به جای حقیقت و واقعیت برای نفرت پراکنی و بدبین‌سازی نسبت به نظام تلاش می‌کنند بنابراین جریان سازی رسانه‌ای و سواد دینی و بصری در فهم تکنیک‌های اغنایی برای شناخت و خنثی سازی اخبار و افکار جعلی و نشر اکاذیب به ویژه در فضای مجازی تاثیر قابل توجهی دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، دکتر علی مرادزاده معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور در دهمین نشست شورای عالی فرهنگی اجتماعی با موضوع سواد رسانه‌ای و الزامات آن که  در سالن شهید شهریاری سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد، از  اهمیت و نقش سواد رسانه‌ای سخن گفت و عنوان کرد: افزایش سواد رسانه‌ای در قامت راهبرد و رویکردها و تاکتیک‌های خاص خود از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور افزود:  سواد دینی و بصری در فهم  تکنیک‌های اغنایی برای شناخت و خنثی سازی اخبار و افکار جعلی و نشر اکاذیب به ویژه در فضای مجازی تاثیر قابل توجهی دارد.

 

دکتر محمد مهدی فتوره چی استاد دانشگاه تهران با ارایه طرحی با عنوان نقش سواد رسانه ای در جنگ نرم و خنثی کردن جریان سازی معاندان اظهار داشت: جریان سازی رسانه‌ای یکی از مهمترین کارکردهای جریان سازی و جبهه سازی است که به نوبه خود می‌تواند رفتار سازی کند و کانون‌های بسیج اساتید در این زمینه نقش تعیین کننده‌ای دارند.

 

فتوره چی با اشاره به اینکه پروپاگاندا با قصد انتشار اطلاعات غلط و تشویش افکار و اذهان عمومی و جریان‌سازی کاذب در بستر رسانه‌ها و بیشتر فضای مجازی انتشار مییابد تاثیر اخبار جعلی را به مراتب پررنگ‌تر از حوادث جعلی و تروریسم و بلایای طبیعی و امثال آن‌ها دانست.

 

این استاد دانشگاه با بیان آنکه  کنشگران مجازی معمولاً اکاذیب را بیشتر از حقیقت و واقعیت بازنشر می‌دهند، گفت: رسانه‌های معاند بر روی مفاهیم کلیدی ما مانند خانواده، مقدسات و ارزش‌های دینی و انقلابی، سبک زندگی، رهبری و مراجع تقلید ولایت فقیه، حجاب و عفاف و حیا تمرکز کرده‌اند و برای نفرت پراکنی و بدبین سازی نسبت به نظام و نیروهای مسلح و صدا و سیما تلاش می کنند .

 

وی ادامه داد: تولید شایعات در عصر کنونی ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند و افکار عمومی نباید به شایعات و فضاسازی رسانه‌های بیگانه و عملیات روانی جبهه استکبار توجه کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.