در نشست شورای‌عالی معاونت فرهنگی سازمان بسیج اساتید کشور مطرح شد:

رویکرد ترمیمی فرهنگی اجتماعی مقطع پسا اغتشاشات

ششمین نشست شورای‌عالی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور با موضوع " رویکرد ترمیمی فرهنگی اجتماعی مقطع پسا اغتشاشات" با حضور مسئولین فرهنگی کانون‌های بسیج اساتید در سالن شهید شهریاری سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، در این نشست دکتر علی مرادزاده معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور ضمن اشاره به وقایع آبان ماه ۹۸ در کشور بیان کرد: شورای هماهنگی اقتصادی سران قوای سه‌گانه برای افزایش قیمت بنزین تصمیم گرفت، این تصمیم به‌یک‌باره و بدون زمینه‌سازی و فراهم ساختن مقدمات لازم و بدون اطلاع‌رسانی و اقناع عمومی، بدون تهیه و اجرای پیوست‌های رسانه‌ای، عملیات روانی، اجتماعی و امنیتی به اجرا گذاشته شد و همه را غافلگیر نمود.

 

 

مرادزاده افزود: در پی اجرای این تصمیم ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در بسیاری از استان‌ها و شهرهای کشور تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیز شکل گرفت. دشمن که همواره منتظر فرصتی برای تکرار ناآرامی‌های عراق و لبنان در ایران بود، در این فرصت نقشه خود را به اجرا گذاشت و به تحریک مزدوران آموزش‌دیده پرداخت و با همراهی اراذل ‌و اوباش و برخی جوانان هیجانی موجی از ناآرامی، تخریب، آتش زدن، غارت اموال عمومی و بانک‌ها، شعارهای ساختارشکن و ایجاد رعب و وحشت به راه انداختند. در برخی از مناطق نیز اقدام به بستن خیابان‌ها، جاده‌ها، بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها نمودند که باعث نگرانی مضاعف مردم و سلب آرامش و امنیت عمومی گردید. مثلث غربی، عبری، عربی که تاکنون نتیجه موردنظر خود را از فشار حداکثری نگرفتند، از این فرصت برای ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در ایران استفاده کردند.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور در ادامه فتنه و آشوب آبان ۹۸ را حاصل همه شکست‌های بزرگی دانست که استکبار جهانی و ارتجاع عرب در عرصه‌های مختلف ظرف چهل سال گذشته از امت اسلام و ملت ایران دریافت کرده بود و بیان کرد: دشمن نمی‌توانست به‌طور مستقل و ابتکاری حادثه بسازد، اما همواره منتظر یک حادثه داخلی بود که بتواند از آن سوءاستفاده کند و اقدام دولت در افزایش یک‌باره و سه برابری قیمت بنزین که فقط یک بهانه برای آن‌ها بود، زمینه این سوءاستفاده را برای دشمن فراهم ساخت.

 

 

وی افزود: البته ناآرامی‌ها به دلیل درایت هوشمندانه و مدبرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و به‌تبع آن، همبستگی دستگاه‌های حاکمیتی، ورود قدرتمند نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی، همراهی نکردن مردم با اغتشاش‌گران و امثال آن‌ها ظرف حدود ۴۸ ساعت مدیریت شد و به‌طور نسبی خاتمه یافت و در روزهای بعد با راهپیمایی‌های سریالی آگاهانه مردم علیه آشوب و اغتشاش در استان‌ها و شهرهای سراسر کشور آخرین میخ بر تابوت فتنه و اغتشاش کوبیده شد و سرآمد همه آن‌ها نیز حضور میلیونی مردم عزیز تهران بود که با نهایت شور و شعور در ۴ آذر ۹۸  آخرین تیر را بر چشمان استکبار جهانی کوبید.

 

این استاد بسیجی در ادامه در خصوص جریان شناسی اعتراضات و ماهیت اصلی اغتشاشات گفت: اغتشاشات آبان ۹۸ پدیده‌ای چند بعدی است و دشمن توانست با طرح‌های پیچیده امنیتی، اطلاعاتی و رسانه‌ای یک جنگ تمام‌عیار ضربتی و هوشمند و به ‌اصطلاح جنگ ترکیبی در داخل رقم بزند. باید توجه داشت که در این آشوب‌هاجریان‌ها، طیف‌ها و اضلاع مختلفی دخالت داشتند که هر یک نیازمند کاوش و تبیین و تحلیل و تفسیر هستند.

 

مرادزاده جبهه‌سازی و ائتلاف‌سازی؛ آموزش؛ وحدت رویه؛ شبکه‌سازی؛ جریان‌سازی، ویران‌گری و خشونت بی‌رحمانه و غارت‌گری را از اقدامات شاخص دشمن در آبان ۹۸ برشمرد و بیان کرد که آمریکایی‌ها پس از شکست اغتشاشات ضدانقلابی در پروژه آشوب و بحران در ایران، موج سنگین عملیات روانی جدیدی را علیه مردم و مسئولان کشور به راه انداختند و در این زمینه چند اقدام ضد بشری و مداخله‌جویانه را در دستور کار قرار دادند که القای سرکوب اعتراضات مردمی در ایران و کشته شدن بیش از یک‌صد نفر؛ امنیتی نشان دادن فضا و ادعای وجود التهاب و آتش زیر خاکستر در کشور؛ تلاش برای کشاندن پای نهادهای حقوق بشری بین‌المللی برای محکوم ساختن جمهوری اسلامی ایران؛ فراخوان برای ارسال گزارش‌های ویدیویی از اغتشاشات برای شبکه‌های خبری بیگانه پس از وصل شدن اینترنت در کشور را می‌توان از جمله این اقدامات دانست.

 

در ادامه نشست شورای‌عالی معاونت فرهنگی و اجتماعی بسیج اساتید کشور، تبیین و تحلیل واقع‌بینانه ابعاد آشکار و پنهان ماجرا و پیامدهای آن؛ تحقق تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب در حوزه فتنه‌های نرم‌افزاری اخیر؛ هم‌افزایی در ایفای نقش و انجام وظایف قوای سه‌گانه و دستگاه‌های حاکمیتی در مقطع پسا اغتشاش؛  عمق‌بخشی اتحاد و انسجام ملی و نمایش وحدت رویه در سراسر کشور و پرهیز از تقابل داخلی؛ بازسازی و ترمیم اعتماد عمومی و اعتبار نظام اسلامی به‌ویژه قوای سه‌گانه؛  داشتن برآورد برای اوضاع پیش رو و مدیریت پیامدها و بازتاب‌های آن؛ افزایش اشراف محیطی نسبت به ابعاد رخدادها، به عنوان اهداف شورای‌عالی معاونت فرهنگی در رویکرد ترمیمی فرهنگی اجتماعی دوره پسا اغتشاشات بررسی شد.

 

تبیین صحیح منطق تدبیر رهبر معظم انقلاب در حمایت از تصمیم سران قوا، روشنگری و اطلاع‌رسانی برای توصیف و تحلیل صحیح حوادث نسبت به طرح اجرا شده؛ افشاگری نسبت به علت‌ها و عوامل خارجی و داخلی اغتشاشات؛ اقناع‌سازی در رابطه با مصوبه سران قوا؛ گفتمان‌سازی و نظریه‌پردازی کارشناسان خبره در سطوح راهبردی پیرامون شکل‌گیری حوادث و همچنین روش‌های پیشگیری و مقابله با حوادث مشابه نیز مواردی بود که به عنوان راهکارهای اجرایی رویکرد ترمیمی فرهنگی اجتماعی پسا اغتشاشات در دستور کار شورای‌عالی معاونت فرهنگی و اجتماعی بسیج اساتید قرار گرفت.

 

تبیین اصل هدفمندی یارانه‌ها، جریان شناسی اعتراضات و ماهیت اصلی اغتشاشات، عوامل شتاب دهنده و پیشران تکاپوی دشمن، تعاریف، مستندات، تدابیر و منطق اقدام رهبر معظم انقلاب، وضعیت‌شناسی ویژگی‌ اغتشاشات آبان ۹۸، سرفصل‌های دیگر ارائه شده در این نشست بود که به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

 

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.