منوچهر محمدی در نشست شورای تبیین مواضع معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور:

انقلاب اسلامی، انقلابی منحصر به فرد در میان تمامی انقلاب‌ها

نشست شورای تبیین مواضع معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور با موضوع عقلانیت در استکبار ستیزی و با سخنرانی دکتر منوچهر محمدی در سالن شهید شهریاری سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، در این نشست دکتر منوچهر محمدی ضمن گرامیداشت حماسه ۱۳ آبان گفت: این حادثه که محاسبات غرب را بر هم زد، انقلابی بزرگتر از انقلاب اول بود، ۱۳ آبان را باید جزیی از انقلاب تلقی کرد، آن جزء لاینفک انقلاب اسلامی است که دستاوردهای عظیمی برای ایرانیان داشته است.

 

دیپلمات باسابقه و از مجریان توافقنامه الجزایر در ادامه افزود: از جمله دستاوردهای حماسه ۱۳ آبان می‌توان از صحنه خارج شدن دولت موقت لیبرال‌ها؛ به هم ریختن کل سیستم اطلاعاتی آمریکا در خاور میانه با انتشار اسناد لانه جاسوسی؛ رادیکالیزه نمودن مردم به همان شکل اوایل انقلاب عنوان کرد، چون تا آن زمان آمریکا همه تلاش‌هایش را به کار می‌بست تا  شکست خود را در شکل‌گیری انقلاب اسلامی با ایجاد کودتای نوژه و جنگ تحمیلی و بحران‌های داخلی کشور و ...  خنثی کند. 

محمدی بیان کرد: عقلانیت در استکبار ستیزی در این جریان کاملا شکوفا شد و رخ نمود و همه پیروزی‌های بعدی از آغاز این جریان بود و  از جمله برکات این روز بیداری و هوشیاری ملت است؛ ما دیگر از حالت بازدارندگی خارج شدیم و با قدرت می‌توانیم مقابل آمریکا بایستیم.

 

وی دو تعریف عقلانیت مادی وعقلانیت معنوی و الهی را توصیف کرده و با بیان اینکه مبارزه با استکبار جزو لاینفک دین ماست حقانیت اسلام را در حمایت از مستضعفین دانست و گفت: انقلاب اسلامی با شعار مبارزه با کفار شروع شد، در انقلاب‌ها و حوادث و اتفاقات ۴۰ سال گذشته، انقلاب اسلامی در میان همه انقلاب‌ها منحصر به فرد است.

 

دکتر محمدی در ادامه به بیان شاخصه‌های نظریه انقلاب منحصر به فرد ایران  پرداخت و این شاخصه‌ها را در ۹ مورد عنوان کرده و گفت: تکیه بر قدرت لایزال الهی به عنوان قدرت اصلی و منشا تاثیر؛ حضور ولایت فقیه با ویژگی‌های  خاص و ویژه که در هیچ جای جهان وجود ندارد و  رهبری  که در میان طوفان‌ها نظام را حفظ می‌کند؛ مکتب و ایدئولوژی منحصر به فرد آن که مکتب الهی است و در حقیقت خدا خلاصه همه مکاتب است و این مکتبی است که با خون و رگ و پوست ملت اجین است و مکتب عاشورایی است که با مارکسیست و لیبرالیسم تفاوت اساسی دارد. این مکتب اسلام ناب محمدی است  که امام خمینی آن را  اسلام مظلومان و پابرهنگان نامیدند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از دیگر شاخصه‌ها می‌توان  شاخصه جامعه ولایی که  در حقیقت حضور امت ولایت مدار در صحنه است را نام برد؛ اهداف منحصر به فرد انقلاب اسلامی ایران  که  دنبال کشورگشایی و امپراتوری و سلطه بر جهان و دیگران نبوده  بلکه هدف اصلی آن کمک برای رفع سلطه بر محرومان جهان است؛ موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد ایران در دنیا که هیچ کشوری این شرایط جغرافیایی و منحصر به فرد را ندارد آنطور که قبل از کودتای ۲۸ مرداد آیزنهاور در خصوص موقعیت خاص و ویژه ایران  گفت: "یران در چهار راه جهان واقع شده است اگر ایران و شوروی با هم متحد شوند کره زمین جای امنی برای بقیه  قدرت‌ها نخواهد بود "؛ شاخص راهبرد منحصر به فرد که راهبرد مقاومت است و مقاومت به عنوان گفتمان مسلط شده و اساس کار ماست؛ شاخص اعتلاف ها و پیمان‌های نظامی منحصر به فرد که  نکته مهم آن اینست که ما قدرت نظامی ویژه‌ای برای جلب حمایت‌ها به کار نبستیم بلکه، ملت‌ها داوطلبانه به ما پیوستند: حزب الله لبنان، فاطمیون، زینبیون و ... بدون اصرار ما،  خود به کمک ما می‌آیند.  شاخص منحصر به فرد نظام قرآنی  که در دوره انتقالی معمولاً هر قدرت دنبال نظام مورد علاقه خودش بود، بعد از فروپاشی شوروی آمریکا دنبال نظام تک قطبی بود، چین و روسیه به دنبال نظامی چند قطبی بودند و در نهایت هیچ کدام جواب نداد. در آمریکای لاتین که حیاط خلوت آمریکا بوده امروز می‌بینیم جنبش‌هایی در جهت مقابله  با سلطه گران برپا می‌شود.

 

محمدی بیان کرد: امروز در بحث تسخیر وال استریت می‌گویند که از ما الهام گرفته‌اند. در فرانسه سرکرده جمعیت جلیقه زردها  می گوید که از انقلاب اسلامی ایران الهام گرفته است. 

 

وی در پایان با اشاره به حماسه با شکوه اربعین و ظرفیت آن به مقایسه تطبیقی میان کنگره جهانی ملل متحد اربعین و سازمان ملل متحد پرداخت و گفت : در اربعین هم همه ملل  جمع شده اند و هم اتحاد میان انها به معنای واقعی آن دیده شد در حالی که در سازمان ملل متحد نه ملل جمع هستند و  نه اتحاد حقیقی دیده می‌شود، در اربعین شورایی به نام شورای امنیت نیست وصلح واقعی است و محدودیتی ندارد. اربعین کنگره جهانی ملل متحد است و زمانی خواهد رسید که سرزمین کربلا کفایت این همه جمعیت را نخواهد کرد.

 

در ادامه نیز اساتید به بیان نظرات خود پرداخته و سوالات خود را مطرح نمودند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.