توسط سازمان بسیج اساتید کشور صورت گرفت؛

چاپ و انتشار بیست‌ و سومین نشریه تحلیلی – راهبردی "بصائر"

بیست‌ و سومین نشریه تحلیلی - راهبردی "بصائر" توسط معاونت بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید کشور چاپ و برای اعضای این سازمان ارسال شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، نشریه تحلیلی - راهبردی بصائر با هدف بررسی و اطلاع رسانی آخرین تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و بین الملل توسط معاونت بررسی و تحلیل این سازمان چاپ و منتشر شد.

 

 این نشریه با هدف دسترسی استادان بسیجی به آخرین اخبار ایران و جهان، روزهای چهارشنبه هر هفته در اختیار شورای مرکزی بسیج اساتید، مسئولان و جانشینان استان‌ها، مسئولان کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه‌ها و استادان دانشگاه‌های سراسر کشور قرار می‌گیرد.

 

گفتنی است؛ گزیده‌ای از بیانات حضرت امام خمینی (ره)، گزیده‌ای از بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (مدظله العالی)، خبرها و نکته‌ها، رویدادهای سیاسی و بین‌الملل، رویدادهای فرهنگی و اجتماعی، رویدادهای اقتصادی، یادداشت‌ها و گزارش تحلیلی ازجمله رئوس مطالب مطرح شده در بیست و سومین خبرنامه بصائر است.

 چاپ و انتشار بیست‌ و سومین نشریه تحلیلی – راهبردی

 

 

در بخشی از خبرها و نکته‌های بیست و سومین شماره از بصائر آمده است: 

 

رهبری آمریکا را تحقیر کرد، تحلیل‌گر کودن BBC  هورا کشید!

 

بولتن نویس فراری دولت اصلاحات که در شبکه دولتی انگلیس کار می‌کند، کوشید موضع صریح رهبری درباره مذاکره با آمریکا را تحریف کند.

 

حسین باستانی در وب‌سایت بی‌بی‌‍‍سی نوشت: در بخشی از صحبت‌هایی که امروز از رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر شده آمده است: " چنانچه آمریکا توبه کرد و به معاهده هسته‌ای بازگشت، آن وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند آمریکا نیز می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد، نه در نیویورک و نه در غیر آن."

 

این اظهارات، بیش از هر چیز به معنی منتفی شدن گمانه‌زنی‌های گذشته در مورد احتمال ملاقات روحانی و ترامپ در نیویورک به نظر می‌رسد. اما اظهارات اخیر، علی‌رغم لحن تند آن، با مواضع قبلی آیت‌الله خامنه‌ای در مورد مذاکره با واشنگتن تفاوت قابل تاملی دارد.

 

صحبت‌های جدید آقای خامنه‌ای در درجه اول یادآور مواضع حسن روحانی در گذشته است که مکرراً شرح موضوع مذاکره با آمریکا را بازگشت آن کشور به برجام و رفع تحریم‌های هسته ای اعلام کرده بود آقای روحانی به این ترتیب عملاً شرایط مذاکره با آمریکا را تغییر رفتار دولت از ترامپ در ارتباط با توافق هسته‌ای و تحریم‌ها دانسته بود در حالی که به نظر می‌رسید موضع رهبر جمهوری اسلامی، اساسا  نفی هر گونه مذاکره با آقای ترامپ باشد.

 

 آیت الله خامنه‌ای در ۲۴ اردیبهشت گفت مذاکره با آمریکا " سم است"  و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک " سم مضاعف است" اظهاراتی که به طور گسترده با برجسته شدن عبارت "سم مضاعف" در سطح کیفی از رسانه‌های رسمی و مجازی برجسته شد.

 

 او حتی در ۲۳ خرداد در دیدار با نخست وزیر ژاپن که حامل پیام دونالد ترامپ بود، گفت : جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپا این ها در قالب ۵+۱ مذاکره کرده است و به یک نتیجه هم رسیده است اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق زده است مذاکره کند؟ ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد.

 

 نهایت آنکه انگار موضع قبلی آیت‌الله خامنه‌ای که " به هیچ وجه"  با آمریکا مذاکره نخواهد شد، در بیانات امروز تبدیل شده به اینکه "هیچ مذاکره اتفاق نخواهد افتاد" مگر اینکه دولت ترامپ به "معاهده هسته‌ای" بازگردد.هر چند باقید این تبصره که در صورت تحقق چنین شرطی، گفت‌وگو با واشنگتن در قالب مذاکرات ۵+۱ ممکن خواهد بود . تبدیل شدن "نفی مطلق مذاکره" به " نفی مشروط" آن در صحبت های آقای خامنه‌ای به خودی خود، قابل توجه به نظر می‌رسد.

 

 این مغالطه بولتن‌نویس انگلیس در دفتر خاتمی در حالی است که رهبر انقلاب دیروز مجاز بودن شرکت طرف آمریکایی در جمع کشورهای عضو برجام ( در صورت توبه و بازگشت به تعهداتش در قالب لغو تحریم‌ها) را مطرح کردند و نه مذاکره جدید.

 

 توضیح اینکه طبق توافق برجام، اعضای آن هر چند ماه یک بار گردهم می‌آیند تا روند اجرای تعهدات طرفین و احیاناً نواقص در اجرا را بررسی کنند.در واقع نشست‌ها مذاکره جدید بر سر برجام یا فراتر از برجام نیست، بلکه ناظر بر روند درست و متقابل برجام است .

 

این در حالی است که آنچه آمریکایی‌ها عقده و آرزویش را دارند و از سوی رهبر انقلاب با صراحت رد شد، مذاکره جدید برای افزایش تعهدات هسته‌ای ایران و دائمی کردن آن در کنار مذاکره برای مهار و کاهش نفوذ منطقه‌ای و قدرت نظامی بازدارنده ایران است.

 

آیا تحلیل‌گر بی بی سی به لحاظ بهره هوشی چنان کودن است که تفاوت روشن دو موضوع را نمی فهمد؟ یا اینکه تاریخ مصرفش برای بی‌بی‌سی مدت‌هاست تمام شده و مجبور است تحلیل ببافد تا  تشفی خاطری برای بالاتری‌های خود باشد که از اقتدار و صلابت و حکمت و استدلال در بیانات رهبر انقلاب اسلامی احساس تحقیر می‌کنند.

 

 این را هم باید اضافه کرد که ادبیات اخیر رهبری تحقیر آمریکاست: " چنانچه آمریکا توبه کرد و بر معاهده بازگشت، آن وقت در کنار کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند" . همین و بس!

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.