به مناسبت روز ملی بسیج اساتید و شهادت دکتر چمران در دانشکده فنی انقلاب اسلامی برگزار شد:

افتتاحیه اندیشکده مطالعات راهبردی اشتغال مهارت محور بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای

به همت مرکز بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای مراسم افتتاحیه اندیشکده مطالعات راهبردی اشتغال مهارت‌ محور بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و تجلیل و قدردانی از خانواده سردار طهرانی مقدم دانش آموخته این دانشگاه در سالن کنفرانس دانشکده فنی انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، به همت مرکز بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای مراسم افتتاحیه اندیشکده مطالعات راهبردی اشتغال مهارت‌ محور بسیج اساتید دانشگاه فنی وحرفه‌ای و تجلیل و قدردانی از خانواده سردار طهرانی مقدم دانش آموخته این دانشگاه در سالن کنفرانس دانشکده فنی انقلاب اسلامی با حضور دکتر صالحی عمران ریاست دانشگاه فنی حرفه‌ای و دکتر ابن‌الدین حمیدی جانشین محترم سازمان بسیج اساتید کشور و حجت الاسلام والمسلمین  بنیان جوادی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله)، دکتر قیصری معاونت پژوهشی سازمان بسیج اساتید کشور، دکتر امینی معاونت نظارت و ارزیابی سازمان و مدیران کل دانشگاه و روسای دانشکده‌های فنی استان تهران برگزار شد.

 

 دکتر محمدرضا جلیلی رئیس بسیج اساتید دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در این مراسم با اشاره به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری، مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور را نیروی انسانی مستعد و کارآمد دانست و استفاده اندک از ظرفیت نیروی انسانی را به عنوان یکی از عیوب ساختاری اقتصادی کشور در کنار وابستگی به نفت و دولتی بودن و نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیت داخلی و تاکید مقام معظم رهبری بر سیاست‌های اقصاد مقاومتی و درون زایی اقتصاد کشور عنوان نمود و از ظرفیت و سرمایه خوب انسانی در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای یاد کرد. همچنین ماموریت این دانشگاه را تربیت نیروی انسانی حرفه‌ای و کارآفرین و توسعه آموزش‌های فنی وحرفه‌ای با توجه به ماهیت کارآفرینی و اشتغال‌زایی و تعامل نزدیک با مراکز صنعتی برای کسب مهارت و ایجاد اشتغال بیان نمود.

 

جلیلی در ادامه سخنان خود با اشاره به آنکه یکی از ماموریت‌های سازمان بسیج اساتید ایجاد اندیشکده‌های راهبردی برای حل مسائل کشور است، اهداف و اقدامات و برنامه‌های اندیشکده مطالعات راهبردی اشتغال مهارت محور را :  بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فنی مهندسی اساتید بسیجی و ایده‌پردازی در حل و فصل مسائل و معضلات اشتغال و رونق تولید؛ ایجاد گروه‌های علمی و پژوهشی و تلاش برای گفتمان‌سازی در حوزه اشتغال مهارت محور؛ برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع اشتغال؛ گسترش آموزش‌های کارآفرینی به منظور اشتغال مولد و کاهش بیکاری و رونق تولید؛ کمک به تنظیم و تحقق جهت‌گیری‌های اقتصاد کشور از طریق توسعه آموزش‌های نیروی کار؛ شبکه‌سازی خبرگان، شناسایی متخصصین و افراد صاحب تجربه و مهارت‌های ویژه در حوزه اشتغال و مهارت؛ برگزاری کرسی نظریه‌پردازی در مورد موضوعات مرتبط با اشتغال مهارت محور؛ بهره‌گیری از ظرفیت دانش و تجربه و مهارت استادان و کارآفرینان، فناوران و پژوهشگران حوزه اشتغال و مهارت؛ جریان‌سازی علمی ،اشتغال‌زایی و گسترش یافته‌های عمیق‌تر از طریق ارتباط با صنعتگران؛ ایجاد بستر ارتباطی میان دانشگاه‌ها و مراکز تصمیم‌گیری در خصوص مسائل اشتغال مهارت محور؛ تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی و تعیین نسبت آن با اشتغال مهارت محور؛ ایجاد اشتغال از طریق فعال‌سازی  نخبگان و تعامل با آن‌ها؛ تعامل با دانشجویان خلاق و صاحب مهارت و اشتغال و صاحبان تجربه و مشاغل موفق در دانشگاه؛ ایده‌پردازی و گفتمان‌سازی در مورد روش‌های مدیریت و بهینه سازی تولید؛ همکاری با وزارتخانه‌ها، نهادها، اتحادیه‌ها و اصناف و مراکز صنعتی و تبادل تجربیات؛ استفاده از تجربیات دیگر اندیشکده‌های زیر نظر سازمان بسیج اساتید عنوان کرد.

 

مهندس عبدی رئیس دانشکده فنی انقلاب اسلامی نیز ضمن ارائه گزارشی از موقعیت و وضعیت دانشکده‌ها، با بیان اینکه چهار دانشکده‌ی بزرگ در شهر تهران وجود دارد که عبارت‌اند از: انقلاب اسلامی، شریعتی، ولیعصر و شمسی پور، به همراه چهار دانشکده در حوزه‌ی کشاورزی شهریار، کشاورزی پاکدشت، کشاورزی دماوند و تربیت بدنی صفادشت عنوان کرد که در مجموع ۲۰۰۰۰ نفر در تهران دانشجو وجود دارد.

ایشان همچنین ضمن معرفی دانشکده فنی انقلاب اسلامی و معرفی رشته‌ها، مقاطع و تعداد دانشجویان (۴۳۰۰ نفر) و کادر آموزشی دانشکده (۴۰۰ نفر)، به استفاده از فضای موجود دانشکده جهت تشکیل اندیشکده‌ی مطالعات راهبردی اشتغال مهارت محور بسیج اساتید پرداخت.

عبدی تاکید کرد که این دانشکده در جهت تحقق اهداف پژوهشی و فناوری به دنبال کسب مجوز رشد و مرکز نوآوری بوده و تمهیدات و فضاهای زیرساختی را برای این منظور فراهم کرده است تا اساتید هیات علمی و دانشجویان با فعالیت و کارتیمی در این واحدهای فناوری حضور یابند.

 

حجت الاسلام بنیان جوادی نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فنی وحرفه‌ای نیز در ادامه این مراسم به ارائه سخنانی از کتاب مجموعه خاطرات شهید چمران، ارائه سخنانی از تعبیرات حضرت امام راجع به شهید چمران و موضوعاتی از زندگی‌نامه شهید چمران پرداخته و گفت : امیدواریم که بتوانیم در جهت حرکت به سمت و سوی مجاهدت و تلاش علمی، جهادی و عرفانی قدم برداریم.

 

دکتر صالحی عمران ریاست دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور نیز در این مراسم ضمن بیان دلایل انتخاب این دانشکده جهت شکل‌گیری اندیشکده، به دلایل وجود کلمه "اقتصاد" که در شعار سال‌های اخیر توسط مقام معظم رهبری بیان شده، اشاره نموده و به موضوع توجه به آموزش‌عالی و گسترش آموزش‌عالی در دنیا  که از دهه ۷۰ به اوج خود رسیده و کم و بیش در کشور ما نیز اتفاق افتاده است پرداخت.

 ایشان در ادامه گفت: یکی از نقاط قوت کشور ما امروزه همین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی می‌باشد و نمونه‌های انسانی همچون شهید طهرانی مقدم و بزرگان دیگری در این مرز و بوم مجاهدت‌ها کردند، اکنون لازم است  برنامه ریزی آموزشی صحیح و تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های آموزشی درست در دانشگاه‌ها صورت گیرد. سیستم آموزش‌عالی باید هدفمند باشد و لینک ارتباط بین آموزش و اقتصاد یکی از مهم‌ترین راه‌هایی می‌باشد که این لینک و ارتباط ایجاد می‌شود.

 وی آموزش را مهارتی دانست که در حال حاضر یکی از چالش‌های بزرگ بحث بیکاری و اشتغال است و دلایل آن این است که دانشجویان را بطور صحیح هدایت نکردیم و این موضوع بیانگر هدفمند نبودن مسیر است.

 دکتر صالحی عمران یکی از سرمایه‌گذاری‌های درست در این راه را سرمایه‌گذاری روی سیستم آموزش مهارت‌محور و دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای دانست و بیان داشت که یکی از دغدغه‌های اصلی، همین موضوع است و این بحث که آموزش‌هایی که داده می‌شود چقدر با اشتغال ارتباط دارد؟ آموزش‌هایی که در دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای داده می‌شود باید به اشتغال لینک شود و دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای خوش را درگیر اشتغال کند و آموزش‌ها و تفکرهایش با اشتغال ارتباط پیدا کند.

وی گفت: نباید احساسی عمل کنیم و ابتدا باید فکر کرد و سپس تصمیم گرفت، خواستار این موضوع هستیم که هر درس یا هر سرفصلی که قرار داده ‌می‌شود، توضیح داده شود که مستقیماً کدام شغل را هدف قرار می‌دهد.

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با اشاره به اندیشکده‌ی مطالعات راهبردی اشتغال مهارت محور و اهمیت آن بیان داشت که این اندیشکده ما را به رفع مشکلات اقتصادی و حل معضل بیکاری سوق می‌دهد.

وی در پایان از زحمات دکتر جلیلی در برگزاری جلسه افتتاحیه اندیشکده تشکر کرد.

دکتر ابن‌الدین حمیدی جانشین بسیج اساتید کشور در ادامه این مراسم، ضمن تشکر از دکتر صالحی عمران به جهت حمایت‌های بی نظیر ایشان از بسیج اساتید، مطالبی را پیرامون رویکرد سازمان بسیج اساتید کشور از سال ۹۶ به بعد بیان نموده و خاطر نشان کرد: اساتید بسیجی باید با تلاش بیشتر در صدد حل مشکلات کشور برآیند.

دکتر ابن‌الدین با بیان تغییر راهبرد بسیج اساتید از رویکرد مناسبتی به رویکرد حل‌المسائلی و تاکید بر مهم بودن وظیفه‌ی استادان بسیجی و نقش آنها برای پیشرفت انقلاب، انتظارات از کانون‌ها در دانشگاه‌ها را در دو بخش مهم: اول شبکه سازی و انسجام بخشی به نهادها و اهمیت ارتباط شبکه‌های مختلف داخلی انقلاب و دوم رویکرد حل المسائلی تقسیم بندی نمود و بیان کرد: این یعنی همان توانایی در حل مسئله نه صرفاً طرح آن.

 ایشان به بیان اهمیت مقطع کارشناسی و داشتن مهارت در تولید پرداخت و بر لزوم پیدا کردن نقاط بحرانی در تولیدات داخلی کشور و برگزاری آزمون و رقابت برای حل آنها که باعث حل مشکلات در چندین بعد مختلف می شود تاکید کرد.

در ادامه وی به بررسی تفاوت اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌ها پرداخت و اظهار کرد که وظیفه‌ی اندیشکده‌ها این است که بعد از پیدا کردن مسئله، راهبرد ارائه دهند و نیز گزارش کارشناسی راهبردی و  گزارش رسانه‌ای دهند و همچنین وظیفه‌ی جریان‌سازی و تشکیل گروه‌های بسیجی برای کمک به مردم و نماینده شدن از طرف آنها برای ابراز مشکلات مردم را برعهده گیرند و  راهبردهای حل‌المسائلی پیدا کنند و کانون‌هایی برای حل مشکلات مسئله محور تاسیس نمایند.

 

در پایان بخش اول این مراسم از تابلوی اهداف اندیشکده مطالعات راهبردی اشتغال مهارت محور رونمایی و احکام معاونت‌های بسیج اساتید دانشگاه فنی وحرفه‌ای توسط مسئولین تقدیم شد و در خاتمه نیز از برادر سردار شهید طهرانی مقدم با اهدای هدیه و لوح تقدیر تجلیل بعمل آمد.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.