این مطلب ۲۰۷ بار خوانده شده
به همت بسیج اساتید استان یزد صورت گرفت

برگزاری نشست محرم در یزد و فرصت ها و چالش ها

نشست محرم در یزد و فرصت‌ها‌ چالش‌ها در مرکز پژوهش‌های شهید الله دادی بسیج اساتید استان یزد برگزار گردید.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور ، در ابتدای این نشست دکتر ابوئی در رابطه با امر به معروف و محرم و آسیب‌های محافل محرم موضوعاتی رابیان داشتند.

 

 در ادامه جلسه مباحثی چون نقش دینداران و محرم در جهانی شدن یزد، فلسفه عزاداری و لزوم تبیین آن‌، مساله نظارت بر هیات مذهبی، لزوم استفاده از ظرفیت محرم برای عدالتخواهی و رفع مشکلات جاری جامعه و  لزوم توجه به فرضیه امر به معروف بررسی گردید.

 

همچنین در خصوص عوامل موثر بر کاهش تاثیر مراسم ها (شیاطین جن و انس، لقمه شبه‌ناک، تناقض‌های رفتاری متولیان افراط و تفریط‌ها) و سبک مداحی به شکل ترانه، ضعف محتوایی و به روز نبودن بعضی منابر هزینه‌های هنگفت برای مراسم‌ها و کاهش معنویت بحث شد.

 

لازم به ذکر است که این نشست با حضور رییس بسیج اساتید استان یزد دکتر حسین ابوئی، دکتر محسن حکیمی معاون مرکز پژوهش‌های شهید الله دادی بسیج اساتید استان یزد، دکتر محمد دهقان چناری عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه یزد و دکتر محمدرضا ملک ثابت مسئول کانون دانشگاه میبد و سرکار خانم فاطمه شرافت از بسیج رسانه برگزار گردید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اربعین

در یادداشت دکتر علیرضا معاف،با عنوان "همزمانی خیزش اربعینی شیعیان با دهه چهارم انقلاب اسلامی" آمده است: حرکت عظیم پیاده روی اربعین و نشانه های فراوان ابعاد ظلم ستیزانه آن بهترین دلیل بر کارآمدی فرهنگ صادر شده توسط انقلاب اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، متن یادداشت دکتر علیرضا معاف، عضو هیات علمی دانشگاه شریف به شرح زیر است :

بسمه تعالی

مقدمه

شکل گیری هر تمدنی منوط به ابداع، گسترش و فراگیرسازی گفتمان‌های ویژه آن تمدن است. گفتمان‌هایی که بتوانند در نزاع با گفتمان‌های رقیب پیروز گردیده و همچنین اقبال عمومی را به سمت خود جلب نمایند و در نهایت با فراگیر شدن و تبدیل شدن به خواست‌های عمومی، تمامی ارکان و ساختارها و نظامات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن تمدن را در بربگیرند و چه بسا از نو بسازند.

معرفی اساتید