عنوان سایت
یکشنبه 6خرداد 1397
مشاهده خبر
کارشناس مسائل فرهنگی :
یکی از دستاوردهای نظامی کشور مبارزه با داعش بوده است/انقلابی ماندن یعنی مسئولین پاسخگوی مردم باشند
تاریخ خبر :1396/11/10 15:13:53


بهرام عزیزخانی کارشناس مسائل فرهنگی در خصوص چگونگی شکل گیری انقلاب در گفت و گو با خبرنگار زنجانم با بیان اینکه ریشه اصلی در بروز انقلابها تغییر روند موجود و اصلاح نابسامانی ها است، اظهار داشت: انقلاب از نظر لغوی به معنی تحول و دگرگونی و درمعنای رایج خود به اعتراض از وضع موجود اطلاق می شود و در طول تاریخ نشان داده شده است که اگر نظامی تن به اصلاحات  مورد خواست مردم ندهد ، منجر به شورش و قیام می شود که نتیجه این قیام ها یا سرکوب توسط حاکم و یا سرنگونی حاکم و یا ایجاد تحول برای رسیدن به مطلوب مورد خواست مردم بوده است.

 

*انقلاب اسلامی ایران منشا بروز بسیاری از تحولات در منطقه خاورمیانه و جهان شد

وی با بیان اینکه باید در میان شورش و اعتراض و اقدام انقلابی تفکیک قائل شد، عنوان کرد: در بروز انقلاب اسلامی  باید به جنبه  اصلاحی و مثبت آن توجه بیشتری کرد چرا که با به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایران ما شاهد تحولات بسیار اساسی و مهم در کشورمان بودیم که همین تحولات منشا بروز بسیاری از تحولات در منطقه خاورمیانه و جهان شد.

وی مهمترین دلیل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران را نارضایتی از اوضاع ایران در دوران حکومت پهلوی دانست و تاکید کرد: تلاش برای تغییر ریشه های فرهنگی مردم ایران، نادیده گرفتن و کنار گذاشتن  ارزشها ی دینی و ملی، ترویج فساد وبی بند و باری در رسانه ملی، خود باختگی در مقابل قدرتها، تبعیض و بی عدالتی در توزیع ثروت و قدرت،  اختلاف زیاد طبقاتی در بین مردم ،  رواج فساد در بین دولتمردان و درباریان  ، جاری شدن فساد  در لایه های مختلف سیستم های اداری ، مالی ، اخلاقی ، سیاسی ، قضایی ،از مهمترین دلایل قیام های مردمی بود از دهه ۴۰ به رهبری امام خمینی (ره) شده بود.

وی افزود: همه این عوامل و مشکلات سبب شده بود تا  اعتماد مردم به نظام حاکم و حکومت پهلوی از دست رفته و مردم در طی این سالها بارها و بارها اعتراض خود را در شکل های گوناگون نشان دادند.

عزیزخانی با تبیین هر یک از شعارهای انقلاب و میزان تحقق این آرمان ها در طی ۴ دهه از عمر انقلاب اسلامی تاکید کرد: سه شعار استقلال ،آزادی ،جمهوری اسلامی عصاره تمام اهداف وآرمان انقلاب و نیروهای انقلابی ایران بود که با گذشت ۳۹ سال از  پیروزی انقلاب اسلامی امروزه کشور ما به یکی از کشورهای تاثیر گذار و استراتژیک در منطقه و جهان تبدیل شده و ایران به عنوان کشوری با تفکر و بینشی مستقل سیاسی شناخته می شود .

وی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را در حوزه نظامی و امنیتی دانست و گفت:  در بعد نظامی وامنیتی  با حفظ روحیه انقلابی عملکرد بسیار قابل قبولی داشته و یکی از مهمترین اقدامات پس از جنگ هشت ساله تحمیلی مبارزه با داعش بوده است.

این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی بیان کرد: اما در سایر ابعاد اقتصادی ،فرهنگی، علمی وصنعتی علی الرغم شعارها و آمارها ضد و نقیضی که داده می شود ، چندان موفق نبوده ایم  چرا که باور انقلابی و اقدامات تاثیر گذار و بلند مدت در این زمینه نداشته ایم.

 

*شعار آزادی دستخوش سلیقه ها 

وی ابراز کرد: در خصوص شعار آزادی که یکی از مطالبات مردمی بود بعد از انقلاب واز دهه ۷۰ به بعد دستخوش تحلیل ها و تفسیر ها و اعمال سلیقه ها بوده ایم و  دراین راستا جمهوری اسلامی باید تبلور و تحقق تمام ارزشها ی دینی ،حِکَمی ،علمی در جامعه و در رفتار و عملکرد همه افراد باشد.

این کارشناس مسائل فرهنگی متولیان امر و کارگزاران نظام را مهمترین افراد در جذب سرمایه های مردمی و ایجاد امید در بین مردم دانست و گفت: مرم زمانی ازنظام فاصله می گیرند که بدانند مسئولان و متولیان تنها بدنبال منافع خود بوده و شاهد  واگذاری مسئولیتها بر اساس  مسائل باندی و جناحی و استفاده از شعارهای غیر علمی و تو خالی باشند و دراین جاست که باید نگران اعتماد از دست رفته مردمی بود.

وی با ابراز اینکه برای انقلابی بودن باید به آرمانهای اولیه انقلاب که از آنها فاصله گرفته ایم برگردیم، تاکید دارد: نباید سکاف بین مردم و مسئولان ایجاد شود و رمز انقلابی بودن یک مسئول و یک متولی پایبندی عملی و نه شعاری به شعارها و آرمان هایی است که در طی این سالها برای زنده کردن آنها جنگیده ایم.

عزیزخانی اظهار کرد: ساده زیستی ،بی اعتنایی  به دنیا و عناوین و مناصب آن ، خدمت گذار مردم بودن ، پرهیز از حرام و رانت ، عدالت همه جانبه اجتماعی ، اقتصادی ،توزیع عادلانه ثروت و قدرت در کل جامعه، پرهیز از تبعیض و ویژه خواری ، برخورد بدون ملاحظه با متخلفین و متعرضین به بیت المال ، پرهیز از دروغ ، هم سطح بودن زندگی حاکمان با متوسط مردم  ، بها دادن به خردمندان و بکارگیری افراد پاکدست در مناصب حکومتی  از ویژگی های انسانهای انقلابی است .

 

* آنچه امروز اتفاق افتاده است با آرمانهای انقلاب و انقلابیون فاصله دارد

عزیزخانی بیان کرد: اما به نظر می رسد آنچه امروز اتفاق افتاده است با آرمانهای انقلاب و انقلابیون فاصله دارد اگر به این موارد و میزان پایبندی و اجرای آنها در جامعه بیندیشیم،تحقق نیافته اند بلکه برخی از کارگزاران به نقطه مقابل آنها گرایش پیدا کرده اند و این یعنی انحراف در مسیر و فاصله گرفتن از انقلابی گری است.

این کارشناس اضافه کرد: به طور حتم این امور نتیجه انقلابی عمل نکردن و انقلابی فکر نکردن و انقلابی زندگی نکردن کارگزارانی است که فکر می کنند انقلابی اند و متأسفانه برخی تریبونهای همایشها و هم اندیشها و کرسی های آزاد اندیشی به خاطر ملاحظه کاری تبدیل شده به بیان مسائلی که با مسائل جامعه وآرمانهای انقلاب سنخیتی ندارد .

وی افزود: اگر واقعیتها بازگو نشوند و راه چاره ای برای اصلاح امور پیدا نشود ،عواقب بسیار ناخوشایند ی در پی خواهد داشت چرا که انقلاب برای از بین بردن اموری شکل گرفت که امروزه در  جامعه ما را رخنه پیدا کرده و بایستی در هر شرایطی در اتخاذ مواضع انقلابی صراحت داشت و صریح و بدون رودربایستی، در مقابل دشمن مواضع انقلاب و مبانی امام بزرگوار را بدون ترس و خجالت بیان کرد.

عزیزخانی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با ویژگی های یک فرد انقلابی عنوان کرد:  از ویژگی‌های فرد انقلابی با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری می‌توان پرهیز از سیاست‌زدگی عنوان کرد که ایشان در سالگرد رحلت امام خمینی در ۱۳۹۰ در حرم امام خمینی (ره) فرمودند  اگر به اسم انقلابی‌گری امنیت را از بخشی از مردم سلب کنیم، این هم از مصادیق انحراف از خط امام عزیزمان است و اگر عنوان مجرمانه‌ای بر حرکتی منطبق شود، دستگاه‌های مسئول موظف به پیگیری هستند اما اگر کسی به دنبال براندازی و اجرای دستور دشمن نیست ولی با مذاق و تفکر سیاسی ما مخالف است، نباید عدالت و امنیت را از او سلب و او را زیر پا له کنیم؛ چراکه به فرموده قرآن، مخالفت با یک قوم نباید موجب بی‌تقوایی و بی‌عدالتی شود و همه باید در این زمینه‌ها هوشیار و مراقب باشند.

وی  یادآور شد: بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در مورد ویژگی‌های شخصیت یک انقلابی است و طبیعتا انقلابی‌گری از دیدگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب مولفه‌ها و دایره گسترده‌ای دارد که باید با رجوع به آن به افراد برچسب انقلابی بودن را زد نه آن‌که اقشار مختلف و مسوولان را با برچسب نادرست انقلابی نبودن از نظام دور کرد؛ رویکردی که قطعا با منویات امام و رهبری فرسنگ‌ها فاصله دارد.

این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی  در پایان تاکید کرد: انقلابی ماندن یعنی اینکه مسئولین باید با مردم صادق باشند و به آرمانهای انقلاب وفادار باشندو  بعضاَ همه مشکلات را به تحریم ها و مسائل خارجی و داخلی ربط ندهند و جهاد گونه برای حل مشکلات مردم پای کار بیایند.

انتهای پیام/گروه خبر: اخبار سازمان,دانشگاه ها

تعداد بازديدها: 155