تصویری از ظهور مهدی موعود (عج) و حکومت بر دل‌ها

سه شنبه, 03/06/1399 - 13:03 asatid-ghadiri
در یادداشت معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید مطرح شد

تصویری از ظهور مهدی موعود (عج) و حکومت بر دل‌ها

دکتر علی مرادزاده معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور در یادداشتی آورده است:مهم‌ترین آسیبی که در حوزه مطالعات مهدویت دیده می‌شود مهدی هراسی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور در متن یادداشت دکتر علی مرادزاده آمده است:

 

مهدی در نقش هدایت‌گری پیامبرانه

حضرت مهدی موعود (عج)؛ منجی و موعود الهی هنگام ظهور؛ کار پیامبرانه می‌کند. از صفات پروردگار و لطف و کرم و بخشش بی‌انتهای او با بندگان که آن‌ها را فرزندان خود می‌شمارد سخن می‌گوید. ندای «الیوم یوم المرحمه» سر می‌دهد. همه انسان‌ها را به توحید و قرآن کریم و عترت طاهره و بهشت دنیوی و اخروی آخرالزمان موعود فرامی‌خواند و آن‌ها را با بهترین و جذاب‌ترین و دل‌نشین‌ترین ادبیات کریمانه تفسیر و تبیین کرده، تعلیم می‌دهد و تربیت می‌کند.

 

مهدی در نقش گفتگو و مناظره

آن حضرت با رهبران و نخبگان و عالمان ادیان، مذاهب و نحله‌های مختلف به گفتگو و بحث می‌پردازد، معجزات خویش را عرضه می‌دارد، استدلال می‌کند، به اقناع مخاطبان اهتمام می‌ورزد، انحرافات و بدعت‌ها و تحریف‌ها را با منطق روشن برملا می‌سازد. آن‌قدر در جدال احسن صبوری می‌کند که همه بر منطق الهی ریشه‌دارش اذعان نمایند. تحمیل عقیده با قرآن و سیره اهل‌بیت سازگار نیست چنانچه با اتمام‌حجت الهی نیز همخوانی ندارد.

 

مهدی در نقش انسان‌سازی

منجی موعود در عصر ظهور دانشگاه انسان‌سازی راه می‌اندازد و ارائه طریق و ایصال الی‌المطلوب می‌کند. افراد از خودسازی و از این که مانند امام خویش باشند لذت می‌برند چون مانند الگوی خویش خوب بودن را با تمام وجود حس و درک می‌کنند و به اسوه الهی دسترسی دارند. چشم‌انداز حکومت سرشار از نعمت و عدالت و عشق و رفاه و مدینه فاضله را به‌خوبی ترسیم کرده و تحقق می‌بخشد. روح تشنه و سرخورده و ناامید انسان‌ها را امیدی بی‌نظیر می‌بخشد و مجذوب مهربانی و لطف و صفای خویش می‌سازد.

 

مهدی در نقش پدری امت

پیامبر فرمود «أنا و علی ابوا هذه الامه»، امام پدر امت است و انسان‌های یتیم وقتی پدری با نهایت دلسوزی را پس از قرن‌ها پیدا کند در او ذوب می‌شوند. بشریت ندای انسان‌ساز و پدرانه آن حضرت را با گوش جان می‌شنود و با فطرت پاک خویش همنوا می‌یابد و سراسیمه با او ایمان می‌آورند. آنان تازه گمشده خود را پیدا می‌کنند و لحظه‌ای چشم از او برنمی‌دارند. امام مانند پدری که سال‌ها از فرزندش دور افتاده پای درد دل افراد می‌نشیند، برایشان آلام و دردهایشان مانند زمان غیبت اشک می‌ریزد. دست نوازش بر سرشان می‌کشد و آن را به جبران و پایان یافتن محنت دلداری می‌دهد. دنیای ظهور دنیای اشک شوق خواهد شد.

 

مهدی در نقش نظام حکمرانی

حضرت مهدی (عج) برای حکومتش کادر سازی می‌نماید. کادر همراه او انسان‌ها هستند و نه فرشتگان، چون انسان‌ها عاشقش می‌شوند، زندگی خود را رها و چون شمع گرد وجود مبارک و مهربانش می‌چرخند. آن حضرت پیام‌ها و وعده‌های تمامی پیامبران را به همراه معجزات ماندگارشان بازخوانی کرده و بر شریعت حقیقی همه پیغمبران مهر تأیید می‌زند بدین واسطه پیروان ادیان مختلف مطلوب خویش را در او می‌بینند و به‌راحتی ایمان می‌آورند. آن حضرت اعتمادسازی می‌کند و اعتماد بربادرفته انسان‌ها از حاکمان را برمی‌گرداند.

 

مهدی و حکومت بر دل‌ها

مخاطب مهدی زهرا (س)، دل‌ها و عقل‌ها هستند. آن حضرت دل‌ها و عقل‌ها را مخاطب قرار می‌دهد، بر اساس فطرت انسان‌ها گفتگو می‌کند. سرزمین فکرها و ذهن‌ها را به تسخیر درمی‌آورد و با عنایت الهی بر دل‌ها و عقول حکومت می‌کند. انسان‌ها اگر به یک پیام و پیام‌آور الهی با تمام خلوص و دلسوزی و مهربانی‌اش توجه نمایند در ایمان به او لحظه‌ای درنگ نخواهند کرد. انسان مدرن لطف پیامبرانه ندیده است که عصیان می‌کند، اگر چشمش به موعود الهی بیفتد زیرورو می‌شود و تحول اساسی پیدا می‌کند. رویگردانی انسان‌ها به‌واسطه سوءاستفاده، حیله‌گری، ریاکاری، فساد، نفاق و فرصت‌طلبی منادیان رخ داده است، اگر یک سفیر الهی با پشتوانه قدرت لایزال خداوندی و به‌دوراز هرگونه شائبه نفسانی و مادی به‌سوی آن‌ها بیاید سیل انسان‌ها پشت سر حضرتش راه می‌افتند و با نثار اشک چشم‌هایشان به استقبالش می‌شتابند و دل‌هایشان را خانه او می‌سازند.

 

مقابله ملت‌ها با مخالفان مهدی (عج)

عده قلیلی از حاکمان شرور و سران یهود و صهیونیسم و روشنفکران سیاه‌دل علیرغم یافتن حقانیت و مشروعیت و جذابیت آن حضرت اما مانند زمان پیامبران، ظهور و حضور او را مغایر با منافع مادی  و حاکمیت خویش دانسته و در مقابل آن حضرت خواهند ایستاد. در این حال، سیل خروشان انسان‌های آزادشده از بند هوای نفس و از سلطه جهان خواران در مقابل آن‌ها به حرکت درآمده و تومار آن‌ها را در هم می‌پیچند و آنان را برای همیشه از صحنه روزگار محو خواهند کرد.

 

آسیب‌شناسی تبلیغی

مهم‌ترین آسیبی که در حوزه مطالعات مهدویت دیده می‌شود مهدی هراسی است. انتقام‌جویی و در هم کوبیدن و قلع‌وقمع بیش از هدایت‌گری، نجات بخشی، تعلیم و تربیت و امنیت سازی دولت کریمه آخرالزمان القاء شده است. مهدی می‌آید آبادانی و توسعه همه‌جانبه ایجاد می‌کند نه ویرانی و کشتار. البته درنهایت با دشمنان مقابله می‌کند اما سخن آخر را نباید ابتدا گفت که نوعی ترس و هراس در دل‌ها نسبت به آن نجات دهنده آخرالزمان تحمیل کند. چراکه در این صورت تمایل انسان‌ها و درنتیجه زمینه‌سازی ظهور به تأخیر خواهد افتاد.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.