عنوان سایت
چهارشنبه 5اردیبهشت 1397
مشاهده يادداشت/مقاله
حمایت از کالای ایرانی
تاریخ :1397/01/15
حمایت از کالای ایرانی
نويسنده: جانشین بسیج اساتیداستان هرمزگان استادبسیجی:هدایت الله امیری

اقتصاد به عنوان یکی از اصلی ارکان هر حکومت نقش تعیین کننده در موفقیت کشورها دارد. اقتصاد پویا و مقاوم می تواند زمینه ساز پیشرفت در سایر بخشهای کشور شود. با توجه به دشمنی ماهوی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی ایران، طرح اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها عامل پیشرفت اقتصادی کشور و تامین معیشت مردم با نگاه به درون کشور از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است. با نگاهی به منابع اسلامی، لزوم تامین معیشت مردم مورد تاکید قرار گرفته است. اقتصاد مقاومتی در صورتی محقق می شود که عزم ملی مردم و مسئولان برای تحقق آن بکار گرفته شود.

اقتصاد مقاومتی الزاماتی دارد که در صورت توجه و اجرای آنها توسط مردم و دولت  بر اساس  مبانی دینی،  آن را محقق می سازد و در صورت عدم توجه به آنها نه تنها اقتصادی مقاوم نخواهیم داشت بلکه در حفظ استقلال کشور با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم شد. یکی از این این الزامات « حمایت از کالای ایرانی» است که از ابتدای طرح اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به آن توجه و تأکید جدی شده است

 

 

با نگاهی به سخنان رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر، ایشان تأکید فراوانی بر مصرف کالاهای ایرانی و حمایت از تولید ملی داشته و دارند چرا که زیربنای اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی، رشد و شکوفایی اقتصاد در خرید از کالاهای ایرانی و راهکار ایجاد اشتغال در صنعت، حمایت از تولید داخلی است.

مقام معظم رهبری در اول فروردین 1392 در حرم رضوی با تأکید بر اینکه نمی‌گوییم خرید جنس خارجی حرام است، امّا عرض می‌کنیم خرید جنس داخلی یک ضرورت برای مقاوم‌سازی اقتصاد است و بر روی همه چیز این کشور تأثیر می‌گذارد، تصریح کردند «باید به این توجّه کرد؛ این نقش همه‌ مردم است. البتّه در اینجا هم مثل خیلی جاهای دیگر، مسئولیّت مسئولان و مدیران کشور از دیگران بیشتر است؛ بسیاری از زیاده‌روی‌ها و ریخت‌وپاش‌ها در رفتار مردم، به‌خاطر نگاه کردن به رفتار آن کسانی است که آن‌ها را بزرگ‌ترها می‌دانند؛ اگر اسراف در بین سطوح بالا نباشد، در بین مردم هم اسراف کم خواهد شد. بنابراین ترجیح تولید داخلی یکی از کارها است» رهبر معظم انقلاب بار دیگر در حرم رضوی در اولین روز سال ۹۴ شمسی با تأکید بر حمایت از تولید ملی گفتند: «کسانی که مصرف‌کننده هستند ـ که همه‌ ملّت ما در واقع مصرف‌کننده‌اند ـ محصولات داخلی را مصرف کنند که من روی این بارها و بارها تکیه کردم و امروز هم عرض می‌کنم و تکیه می‌کنم. ‌همه سعی کنند محصولات داخلی را مصرف کنند، کارگر ایرانی را حمایت کنند و کارگاه تولیدی داخلی را با مصرف کردن [محصول] آن رونق بدهند» در آغاز سال 1397 نیز معظم له شعار سال را حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند که نشان از اهمیت فوق العاده این موضوع می باشد ایشان در سخنرانی اول فروردین 1397 در حرح مطهر رضوی کالای ایرانی را از این جهت که «محصول نهایی برنامه ریزی، سرمایه گذاری و کار و ابتکار قشرهای مختلف مردم و مسئولان است»، با عظمت و مهم خواندند و فرمودند: فعالان اقتصادی و تولیدگران با «سرمایه گذاری»، مسئولان با «برنامه ریزی»، جوانان با «دانش و طراحی» و کارگران با «کار و تلاش»، محصولی به جامعه ارائه می کنند که مردم نیز علاوه بر نقش آفرینی در تولید، باید با تعصب و غیرت و خرید و مصرف کالای ایرانی از محصول نهایی این زنجیره کار و تلاش حمایت کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه چگونگی حمایت از کالای ایرانی نیز نکاتی کاربردی بیان فرمودند. «برنامه ریزی برای افزایش تولید»، «ارتقای کیفیت کالاها»، «انطباق بانیازهای روز و سلایق مردم»، «ارزان تمام شدن و رقابت پذیر کردن کالاهای ایرانی با اجناس خارجی» از جمله این نکات بود.

 زیربنای اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی، رشد و شکوفایی اقتصاد در خرید از کالاهای ایرانی و راهکار ایجاد اشتغال در صنعت، حمایت از تولید داخلی است. مصرف کالای داخلی موجب رونق اقتصاد می شود و صنعتگران را تشویق به تقویت کیفیت کالا می نماید. عدم واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارد از خروج ارز و سرمایه کشور جلوگیری می نماید و شرایط را برای اقتصادی پویا و مقاوم فراهم می سازد. البته لزوم توجه جدی دولت مخصوصا در جلوگیری از خرید کالای خارجی که مشابه آن در کشور وجود دارد  توسط دستگاههای دولتی، تدوین قوانین مناسب و نظارت مناسب بر گمرک و مبارزه با قاچاق سازمان یافته در کنار فرهنگ سازی و تشویق خرید کالای داخلی توسط مردم و توجه به بالابردن کیفیت محصولات داخلی توسط صنعتگران از اموری است که در حمایت از تولید ملی نقش اساسی دارد.