عنوان سایت
سه شنبه 4اردیبهشت 1397
مشاهده خبر
عابدینی در گفت‌وگو با فارس:
پیوست فرهنگی فضای رشد اخلاقی جامعه را فراهم می‌کند
تاریخ خبر :1393/09/04 12:44:32


مسئول کارگاه‌های پیوست نگاری فرهنگی سازمان بسیج اساتید با بیان اینکه پیوست فرهنگی فضای رشد اخلاقی جامعه را فراهم می‌کند، گفت: اگر در مقام پیوست فرهنگی بر نیاییم، مردم‌ را در مجموعه کنش و واکنش‌هایی که دشمنان ما طراحی می‌کنند، رها کرده‌ایم.

فرامرز عابدینی مسئول کارگاه‌های پیوست نگاری فرهنگی سازمان بسیج اساتید در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اظهارداشت: در ادبیات نظری برای پیوست نگاری فرهنگی تعریفی شده که عبارت است از طرح و الگوی عملی و رفتاری که بتوان طرح‌های کلان کشور را به سمت تعالی فرهنگی اسلامی سوق داد.

وی افزود: اگر بتوانیم الگویی داشته باشیم که بازتاب طرح‌های کلان کشور به سمت ارتقاء سطح معنویت و ارزش‌های ثبت شده اخلاقی جامعه حرکت کند به مثابه پیوست نگاری فرهنگی تلقی می‌شود یعنی الگوهایی که منظم به طرح‌های کلان اجرا شود.

عابدینی درباره اهمیت و ضرورت پرداختن به پیوست نگاری فرهنگی نیز گفت: با توجه به اینکه باید پیش فرض اصلی را در حیات اجتماعی بدانیم این است که همه طرح‌ها و اقداماتی که در سطح کلان در عرصه عمومی به نحوی از سوی مدیران یا بخش‌های مختلف از عهده حاکمیت بروز می‌کند بازتاب یک نوع کنش و واکنش اخلاقی باشد.

وی با بیان اینکه هرکاری که انجام می دهیم بازتاب نوعی منش، سبک و عادت در زندگی اجتماعی است، ادامه داد: چه بخواهیم و چه نخواهیم آن طرح بیان کننده این نوع رفتار هستند. پیش فرض هم این است که یک انگاره قابل قبول این است نمی توان عرصه فرهنگ را بدون مدیریت و به صورت رها شده نگه داشت زیرا عرصه فرهنگ عرصه‌ای مدیریت پذیر است.

عابدینی در ادامه افزود: مانند باغبانی که باید به دقت در جهت هرس علف‌های هرز برآید در این صورت می‌توان فرهنگ را پالایش کرد.

وی با بیان اینکه هر طرح و اقدامی آثار فرهنگی به دنبال دارد گفت: فرهنگ قابل مدیریت است که اگر در مقام پیوست فرهنگی بر نیاییم یعنی انسان‌ها را در مجموعه کنش و واکنش‌ها از سوی دشمنان برای ما طراحی می‌شود، رها کرده‌ایم.

عابدینی با اشاره به ضرورت پرداختن به پیوست نگاری فرهنگی گفت: ضرورت این است که امکان نظارت، کنترل و پایش تحرکات فرهنگی را می‌دهد و امکان فضای مناسب جهت رشد و تعالی اخلاقی را فراهم می‌کند.

وی در پایان سخنان خود گفت: دشمنان ما برای فضای فرهنگی ما کمین کرده‌اند هواهای نفسانی برخی طرح‌ها، آنها را به سوی انحرافات فرهنگی سوق می‌دهد اما با پیوست فرهنگی جامعه سالم و انسان ها از گزند میکروب‌ها پاک می‌شوند.گروه خبر: اخبار سازمان,اخبار دانشگاهها,دانشگاه ها,رسانه های دیگر

تعداد بازديدها: 20603