عنوان سایت
چهارشنبه 5اردیبهشت 1397
مشاهده خبر
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:
بسیج اساتید نقش بزرگی در تحقق مطالبه رهبری در حوزه پیوست نگاری فرهنگی دارد
تاریخ خبر :1393/09/04 12:04:51


سیدعلی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره پیوست نگاری فرهنگی گفت: پیوست نگاری فرهنگی مبین این امر است که تنها دستگاه های خاص متولی امر فرهنگ نیستند و تنها آنها در برابر فرهنگ مسئولیت ندارند.

وی که به انگیزه آغاز دوره های پیوست نگاری فرهنگی سازمان بسیج اساتید گفتگو می کرد با بیان اینکه پیوست نگاری فرهنگی مساله عام و فراگیر است افزود: همه آحاد مردم در برابر فرهنگ مسئولیت دارند ضمن اینکه همه مسئولین در هر پستی که باشند مسئولیت فرهنگی هم دارند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: در مورد همه پروژه هایی که قرار است در کشور اجرا شود ابتدا باید به تبعات فرهنگی آن توجه کرد. به طور مثال، درمورد پروژه مسکن مهر باید دید در این پروژه برای خانواده ها چه فکری شده است و یا در این پروژه به مسائل فرهنگی تا چه اندازه توجه شده است. اگر قرار است جاده ای ساخته شود آیا برای نماز در بین راه مسافران تدابیری اندیشیده شده است و یا شهرک هایی که ساخته می شوند نیاز به مسجد و پارک دارند.این ها همه مسائلی است که باید به آن توجه جدی شود.

طاهری همچنین گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند در مورد تمامی پروژه های کشور باید به بعد فرهنگی آن یعنی پیوست نگاری فرهنگی هم توجه کرد یعنی اینطور نباشد که کار فرهنگی آنرا بر دوش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا سازمان تبلیغات اسلامی بیاندازند.

وی در ادامه افزود: سال ها پیش رهبری به اهمیت پیوست نگاری فرهنگی اشاره کرد تا اینکه در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و برای آن برنامه ای نوشته شد اما هنوز آیین نامه آن به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در حال حاضر هم کمیسیون فرهنگی مجلس با وزارتخانه های کشور در تعامل است ضمن اینکه با آنها مکاتبه کرده ایم مبنی بر اینکه باید در طرح های مهم و کلان پیوست نگاری فرهنگی داشته باشند و کلیه دستگاه ها و نهادها موظف هستند تا گزارش کار خود را به معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری بدهند.

وی با بیان اینکه همه مدیران باید دغدغه فرهنگی داشته باشند در ادامه افزود: در مورد مقوله پیوست نگاری فرهنگی اگر مدیری دغدغه فرهنگی نداشته باشد نمی تواند به نتیجه مطلوبی هم برسد.گروه خبر: اخبار سازمان,اخبار عمومی,اخبار دانشگاهها,دانشگاه ها

تعداد بازديدها: 16673