عنوان سایت
سه شنبه 4اردیبهشت 1397
مشاهده خبر
صلاحی در گفت‌وگو با فارس:
پیوست فرهنگی نباید تنها به پروژه‌های اقتصادی محدود شود
تاریخ خبر :1393/09/04 11:29:41


رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با بیان اینکه یکی از رسالت‌های این سازمان گفتمان‌سازی برای تشکیل دولت در تراز نظام اسلامی است، گفت: پیوست فرهنگی نباید تنها به پروژه‌های اقتصادی محدود شود.

سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج اساتید در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در آستانه و برگزاری سلسله دوره‌های پیوست نگاری فرهنگی که همزمان با روز ملی بسیج در اراک آغاز بکار می‌کند، اظهار داشت: پیگیری مطالبات و منویات مقام معظم رهبری در جهت نگارش پیوست نگاری فرهنگی برای تمامی پروژه‌ها و طرح‌های ملی، آشنایی اساتید با ضرورت‌های این موضوع و ارتقای سطح توانمندی‌های اساتید بسیجی مهم‌ترین اهداف سازمان بسیج اساتید کشور در طراحی و برنامه‌ریزی مقوله پیوست نگاری فرهنگی در این سازمان است.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با اشاره به لزوم برگزاری چنین دوره‌هایی با حضور اساتید بیشتر و در جهت گفتمان سازی گفت: فعالیت‌های فرهنگی یکی از کارهایی است که روی زمین مانده است و وظیفه بسیج اساتید نیز برداشتن چنین کارهایی است تا بتواند این مباحث را به سرمنزل مقصود برساند، البته بسیج اساتید در حوزه جنگ نرم در ابتدا با شبکه محدودی از اساتید کار را شروع کرد اما امروزه این حوزه به شبکه گسترده‌ای در بین اساتید تبدیل شده است و قطعا، جریان پیوست نگاری فرهنگی هم توسط اساتید بسیجی به موج بزرگ فرهنگی در آینده نزدیک تبدیل می‌شود.

صلاحی با تاکید بر اینکه بحث پیوست فرهنگی نباید به پروژه‌های اقتصادی محدود شود، گفت: ما باید مباحث مختلف و حتی بحث صدور انقلاب را در اولویت کاری خود قرار دهیم، چراکه چنین مباحثی پیوست فرهنگی خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: بحث «پیوست‌نگاری فرهنگی» موضوعی است که چندین سال قبل مقام معظم رهبری مطرح فرمودند و جایگاه اصلی بحث این است که ما برای ساماندهی فرهنگی کشور باید بتوانیم از همه ابزارها، قالب‌ها و زمینه‌هایی که می‌تواند نتیجه فرهنگی و تاثیرگذاری فرهنگی داشته باشد، استفاده کنیم.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور خاطرنشان ساخت: در ذیل مسأله مهندسی فرهنگی به پیوست‌نگاری فرهنگی به ‌عنوان یکی از اقدامات کلان مهندسی فرهنگی نیاز داریم و پیوست‌نگاری فرهنگی به این معنا است که در طرح‌های بزرگ اقتصادی و عمرانی و در پروژه‌های کلان ملی که در عرصه‌های مختلف طراحی و اجرا می‌شوند، بتوانیم از ظرفیت فرهنگی این پروژه‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان بسیج اساتید کشور در حوزه شبکه‌های جنگ نرم و حلقه‌های علمی و حلقه‌های صالحین در سال‌های اخیر سازمان‌دهی و اقدام‌های گسترده و موفقی داشته‌است، اضافه کرد: فقط در بحث جنگ نرم شبکه 5 هزار نفری از اساتید را آموزش دادیم و در بحث اقتصاد مقاومتی هم در نظر داریم کارگاه‌های آموزشی در استان‌ها برای آموزش مفاهیم‌ و شاخص‌های اقتصاد مقاومتی برگزار کنیم تا اساتید در استان‌ها زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی و فرهنگ جهادی را فراهم کرده و به مسئولان استان‌ها کمک کنند. در بحث پیوست نگاری فرهنگی هم همین نگاه را داریم.

وی، اضافه کرد: یکی از رسالت‌های بزرگ سازمان بسیج اساتید و دانشگاهیان گفتمان‌سازی برای تشکیل دولت در تراز نظام اسلامی است.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با بیان اینکه امروز بسیج اساتید وارد کارهای زیربنایی شده و در بحث حلقه‌های صالحین در کشور اول است، گفت: 5 هزار استاد دانشگاه در زمینه جنگ نرم آماده داریم. اهداف فرماندهان جنگ نرم تبیین مولفه‌های قدرت نرم اسلامی و مقابله با جنگ نرم دشمن است. قرارگاه جنگ نرم در کشور در بسیج اساتید دایر است. برای 5 سال بعد باید به یک شبکه و ظرفیت اجتماعی 50 هزار نفره برسیم. کشوری که 50 هزار نفر نیرو در قشر استاد و معلم داشته باشد، تقریبا در مقابل دشمن واکسینه است.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: این مؤلفه‌های قدرت نرم انقلاب اسلامی که نه تنها خودش را حفظ می‌کند بلکه عراق را حفظ کرد و نه تنها عراق را حفظ کرد بلکه لبنان را آزاد کرد.

صلاحی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی توانست سنگر خود را از دهلاویه و سوسنگرد و بستان بردارد و در نزدیکی مصر قرار دهد و اگر دولت دهم مثل دولت نهم کار می‌کرد این سنگرها در جبل الطارق قرار داشت.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در ادامه صحبتهای خود به برنامه دیگر این سازمان اشاره کرد و گفت: تحول در علوم انسانی دومین کار ما است. 181 نظریه بنیادی غرب را احصاء کرده‌ایم و حدود یک و نیم تا دو سال است که در حال نقد این نظریه ها هستیم. علوم انسانی باید متحول شود تا نقشه راه را تبیین کند.

وی تصریح کرد: سومین کار، تشکیل حلقه‌های علمی است. حلقه‌های علمی یعنی اینکه یک استاد ارزشی با دانشجویان خود بنشیند و در یک موضوع علمی منش و تفکر خود را انتقال دهد. اگر این حلقه‌های علمی درست شکل بگیرد تحول عظیمی نه تنها در دانشگاه بلکه در کشور شاهد خواهیم بود.

به گفته وی پیوست نگاری فرهنگی هم یکی از کارهای کلیدی است، این کار یک کار بر زمین مانده است و بسیج باید کار زمین مانده را بردارد. هر پروژه در کشور باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد. ما امروز در کشور به اندازه انگشتان دست ناظر فرهنگی نداریم. این کار به پیام نور کشور واگذار شده است. برای این کار حداقل باید یک هزار استاد را آماده کرد.

صلاحی آخرین کار و برنامه بسیج اساتید را در بحث تمدن نوین اسلامی عنوان کرد و گفت: 18 کارگروه در زمینه های مهندسی، علوم پزشکی، اخلاق، اقتصاد، مدیریت تشکیل داده‌ایم. در این کارگروه‌ها مسائل مختلف از جمله مهندسی،امنیت، اقتصاد و موارد دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهیم. امیدواریم با تلاش این کارگروه‌ها نقشه راه تمدن اسلامی نوشته شود. بحث تمدن نوین اسلامی 40 تا 50 سال زمان می‌برد.

رئیس سازمان بسیج اساتید اظهار داشت: به اعتقادی بنده نظام ما یک دید جهانی اسلامی دارد، گستره کشور داری آن نیز باید دید جهانی اسلامی داشته باشد. نظامی که بدنبال تشکیل یک بلوک جدید در جهان است با کرنش در برابر قدرتهای استعمارگر مخالف است. صنعت و اقتصاد دنیا امروز تماماً وابسته به خلیج فارس است. 70 درصد منابع انرژی در خلیج فارس قرار دارد و جمعیت این منطقه 75 درصد شیعه هستند.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: با این قدرت و عظمتی که امروز کسب کرده‌ایم باید به سمت تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای پیش برویم و البته باید دارای یک دولت در طراز نظام داشته باشیم که یکی از الزامات آن کسب مرجعیت علمی جهانی است.گروه خبر: اخبار سازمان,اخبار دانشگاهها,دانشگاه ها,رسانه های دیگر

تعداد بازديدها: 19517