عنوان سایت
یکشنبه 6خرداد 1397
مشاهده خبر
یادداشت روابط عمومی به مناسبت شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و گرامیداشت روز معلم و استاد
شهید مطهری، استادی نمونه و متعهد
تاریخ خبر :1397/02/11 19:59:31


12 اردیبهشت امسال سی و نهمین سالگرد شهادت استاد شهید آیت الله مطهری رضوان الله علیه است، آشنایی و تسلط کامل بر حوزه های مختلف علوم و معارف اسلامی، آشنایی کافی با علوم جدید، فلسفه و اندیشه غرب، خلوص، هوشی در حد نبوغ، خوش ذوقی علمی و عملی، جامعیت علمی، دوری از افراط و تفریط، تیزبینی و آینده نگری منحصر بفرد، آسیب شناسی، دوراندیشی و .... برخی از ویژگی های این متفکر ایرانِ معاصر بود. او که بی شک یکی از معماران انقلاب و نظام جمهوری اسلامی محسوب می شود، نقش بی بدیلی در جهت دهی حرکت انقلاب اسلامی و مدیریت آن بخصوص در زمان تبعید امام و در جریان شکل گیری انقلاب در سال 57 ایفا کرد.

امام راحل تمام آثار او را بدون استثنا هدایتگر و بدون خطا قلمداد کردند و رهبر معظم انقلاب نیز وی را معمار نظام جمهوری اسلامی خواندند. او اولین رئیس شورای انقلاب بود که از سوی امام منصوب شده بود. در جریان انقلاب و راهپیمایی های سال 57 او اصلی ترین کسی بود که مورد مشورت امام قرار می گرفت. نظریه جمهوری اسلامی و روش بی بدیل مبارزه مردمی که در انقلاب اسلامی به شکلی ممتاز به کار گرفته شد به دیدگاههای عمیق و نگرش ژرف او به عنوان مشاوری امین برای امام (ره) باز می گردد. در کنار تمام ویژگیهای این شخصیت یگانه، فهم درست او از دین در کنار تشخیص زودهنگام مسائل و آسیبهای اجتماعی و فکری جامعه بیش از همه به چشم می آید؛ در حالی که هنوز انقلاب به پیروزی نرسیده بود او تحلیلی تئوریک از انقلاب و علل و آسیبهای فراروی آن ارائه کرد. در جریان مبارزات سیاسی قبل از انقلاب نیز علیرغم سرزنشها و تهمت های برخی از انقلابیون عمدتاً چپ که او را به دلیل پرداختن به کارهای علمی و سخنرانی، غیرانقلابی و راحت طلب می خواندند او اما بر این نظر بود که بدون کار فکری نمی توان انتظار پیروزی بر استبداد و ورود به مدینه فاضله و جامعه مطلوب اسلامی و انسانی را داشت. شیوه این شهید بزرگوار در مواجهه با شبهات نیز شیوه ای مبنایی و ساختارمند بود؛ این متفکر معاصر اولاً به سرعت انحرافات و کجروی ها را در می یافت و به هیچ وجه مقهور فضاسازی ها و تبلیغات روشنفکرانه زمان خود نمی شد؛ ثانیاً به شبهات به صورت مبنایی می پرداخت؛ بدین صورت که درخصوص هر مسئله ای ابتدا تمام دیدگاههای مطرح در میان صاحب نظران را تبیین و سپس نقد می کرد، آنگاه به دیدگاه درست می پرداخت و ادلّهٔ تجربی، عقلی و نقلی(دینی) کافی بر صحت آن ارائه می کرد؛ به گونه ای که حتی مخاطب غیر متعبد و غیرمتشرع نیز بر صحت مدعای وی سر تعظیم فرود می آورد. هنگامی که یکی از صاحبنظران فرهیخته کتابی در نقد تاریخ و تمدن اسلامی نوشت و مدعی شد که با ورود اسلام به ایران، فرهنگ و تمدن ایرانی به محاق رفت، او کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران را نوشت و آن متفکر منصف را واداشت تا به جبران اشتباه خود کتاب دیگری در رد کتاب اول خود بنویسد. هنگامی که در مطبوعات و رسانه ها مطالبی در نقد فقه اسلامی و بی توجهی دین به حقوق زن نوشته و گفته شد او کتاب نظام حقوق زن در اسلام را نوشت و پاسخهایی درون و برون دینی به تمامی شبهات مطرح در این زمینه داد. هنگامی که در جامعه روشنفکری و انقلابی متأثر از رویکرد سکولار، نقش معنویات و دعا در تعیین سرنوشت انسانها به تمسخر گرفته شد کتاب نقش امدادهای غیبی در سرنوشت بشر را نوشت. هنگامی که هرکدام از متفکران و جریانهای روشنفکری و سنتی وضع مطلوب و انسان کامل در طراز دیدگاه خود را با توجه به نگرش تک بعدی خود به گونه ای تعریف و ارائه می کردند او کتاب انسان کامل را نوشت و هنگامی که احساس کرد راز تمام انحرافات فکری و اعتقادی در نوع شناخت افراد و مکاتب نهفته است کتاب شناخت را نوشت و ... بی شک دشمنان انقلاب اسلامی فهمیده بودند که وجود افرادی همچون شهید مطهری این انقلاب را از جهات مختلف بیمه خواهد کرد.

هم اکنون نیز جای متفکرانی همانند او که حکیمانه، شجاعانه و عالمانه به نقد دیدگاههای انحرافی و پاسخ به شبهات کنونی جامعه ما در زمینه های فکری، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی با یک نگاه درست و جامع نگرانه بدون ابتلا به افراط و تفریط بپردازند خالی است.

سازمان بسیج اساتید کشور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این استاد شهید، روز معلم و استاد را به همه استادان متعهد و انقلابی کشور عزیزمان تبریک عرض می کند و رجاء واثق دارد درصورت تأسی نخبگان و استادان به این استاد شهید و بهره مندی از دیدگاههای صائب او همواره در مسیر روشن انقلاب اسلامی گام برخواهیم داشت.

 

اردیبهشت ۱۳۹۷

روابط عمومی سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشورگروه خبر: اخبار سازمان,اخبار عمومی

تعداد بازديدها: 93